Uvádí: Klicperovo divadlo, Hradec Králové
Režie: Jan Holec
Délka představení: 2 hodiny, 45 minut (včetně přestávky)
Slovo divadla:
Anna Karenina jako základní dílo světové literatury. Anna Karenina jako příběh velké lásky. Anna Karenina jako oběť povinnosti. Anna Karenina jako ničitel jiných i sebe. Anna Karenina jako pozvánka mezi petrohradskou smetánku. Anna Karenina jako hledání životního štěstí a pravdy. Anna Karenina jako vdaná žena z vyšší společnosti, která se ztratila sama sobě. (zdroj)
Můj názor:
Uf. Můj vztah k ruské literatuře je odjakživa poněkud chladný. Protyp hrdiny, který se utápí v problémech, touží po jiném životě, ale nedokáže nic jiného než prázdně mluvit a snít je ruským autorům vlastně, ale mě nekonečně cizí a nepochopitelný.
Anna Karenina jako taková skrývá dechberoucí příběh; dnes je přeci úplně normální rozvést se, začít nové manželství, svobodně se rozhodovat a činit věci podle svého uvážení. Anna a její současnice takové možnosti neměly a to, co je pro nás denní chlebem pro ně bylo divokým snem. Svědectví doby jako řemen, tragické a nervydrasájící.
Nicméně rozvláčný styl jakým je román napsán (ano, četla jsem to) mě donutil toto dílo nesnášet. Přesto jsem se vypravila do divadla, protože je ve mě stále to vědomí, že příběh sám o sobě není bezcenný - jenom je na můj vkus rozepsán na příliš mnoho stránek.
Zpracování Klicperova divadla je zajímavé, věrné knize (maximálně zkrácené o vedlšjí příběhové linky a soustředí se především na Annu a její osudové muže), ustrojené do nevšední scénické úpravy. Oceňuji výkon Sáry Venclovské v titulní roli a Jana Sklenáře v jeho mnohotvárné postavě; zvlášť to, jak se převtělí do jakéhosi alter ega samotné Kareniny mi přišlo jako skutečně nevídaný nápad.
Ale ani po zhlédnutí divadelního zpracování mi to víc nepřirostlo k srdci. Bylo dobře se na to podívat, ale stačilo, děkuji.