Tento skvělý tag jsem našla na blogu Remily :)
Autor, od kterého jsem četla nejvíc knih
Vzhledem k počtu potterovských dobrodružství a souvisejících knih to bude J.K.Rowling. Loni jsem začala číst její detektivky, zatím jsem zvládla jen Volání Kukačky, ale líbilo se mi to a chci číst další díly, takže počet knih ještě poroste. A určitě jsem četla hodně knih od Arthura Ramsona, dobrodružství dětské party Vlaštovek a Amazonek mělo dobrých deset dílů určitě.
Bookoholikovo pravidlo číslo 1
Citát z knihy, který bych si zarámovala
Napadly mě hned dva a nebudu orignální ani v jednom případě.
"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité je očím neviditelné." (Malý princ)
"...svět se nedělí na dobré lidi a smrtijedy. Každý má v sobě světlou i temnější stránku. Záleží na tom, kterou z nich si vybereš. To rozhoduje kým jsme." (Harry Potter. Rámovala bych bez zmínky o smrtijedech, ale tady jsem to chtěla uvést v kontextu)
Mně se často v knihách něco líbí, nějaké moudro a říkám si, že by stálo za to si jej pamatovat, ale obvykle se mi z hlavy vytratí...
Důležitá kniha mého dětství
Harry Potter. Originalitu vem čert, jsem z generace dětí, která na příbězích vyrostla, stála jsem v knihkupectvích frontu na nové díly (nebo ještě lépe jsem si je chodila zamlouvat před vydáním), stejně tak jsem stála frontu v kině, abych mohla spatřit nový snímek, všechno jsem prožívala, řešila a myslela na to, kudy chodila. Harry Potter byl pro moje dětství veledůležitá kniha :)
E-kniha, audiokniha, nebo papírová kniha?
S e-knihami nemám mnoho zkušeností. Z počítače dlouho číst nevydržím, čtečku jsem si občas půjčila od kamarádky ve škole na polední pauzu a to nebylo špatné; výhodu jsem viděla hlavně v tom, že člověk nevláčí těžkou knihu a má u sebe mnoho titulů, když Vás aktuální četba nebaví, tak se prostě překliknete na jinou.
Audio knihám přicházím na chuť až v poslední době a přijde mi to jako skvělá "výplň", když třeba dlouho cestujete - buď jako řidič nebo například do zahraničí a v buse už je zhanusto a všichni spí) nebo doma při nějakém uklízení. Ale jsem děsný ras na hlas, kterým je audio kniha namluvena; jak se mi nelíbí/nesedí, tak to nemůžu poslouchat, i kdyby to byl sebelepší příběh.
Papírová kniha je prostě klasika ;) Má své nevýhody - cenu, opotřebovává se, není zrovna praktická na nošení s sebou, ale zase ta chvíle, kdy si sednete v létě venku a vytáhnete si z tašky oblíbenou knihu... Nebo když si doma sednete s hrnkem kakaa a začtete se do krásného příběhu, ten pocit, že vše držíte v ruce nic nepřekoná.
Fiktivní postava, se kterou bych pravděpodobně chodila na střední
S velkou pravděpodobností by se jednalo o Annu (Polibek pro Annu), protože to byla docela normální středoškolačka. A pokud se bavíme o tom s kým bych chtěla chodit na střední... :D
Gejzíry emocí ve mně vyvolala kniha…
Hahaha, u téhle knížky jsem se smála nonstop!
Povídky Šimka a Grossmana. A samozřejmě Úžasné Zeměplochy ;)
Chci, aby vyšlo v češtině
Tuhle otázku bych si spíš upravila na "chci, aby měli v naší knihovně" :D Upřímně jsem docela pohodlný čtenář, který se drží svých oblíbených autorů (kteří již nepublikují nebo jsou populární, takže překlad není problém). Nejspíš nevím o žádné knize, kterou bych si chtěla zoufale přečíst a která zde není k mání.
I když nemám čas číst, vždycky si najdu chvilku na knihy od…
Nejsem si jistá, jak odpovídat. Když nemám čas, tak jej nemám a není o čem mluvit. Snažím se udržovat rituál čtení před spaním - třeba jen deset minut, ale na chvíli si tu knihu otevřít. Nejspíš nemám žádného autora, po kterém bych sahala, když jsem v časové tísni. Nicméně můžu říct, že když jsem v jednom kole, tak dávám přednost odpočinkovému čtení, u kterého mám čas vydechnout. Výborné jsou v tomto ohledu Slepičí polévky.
Jedna kniha, kterou bych si vzala, kdybych uvízla na Měsíci
Vůbec nevím proč mě to napadlo, jelikož jsem tu knihu nečetla, ale snad ta asociace s vesmírem - Stopařův průvodce galaxií.
Kniha, kterou asi nikdy nedočtu
Hra o trůny. Když jsem propadla seriálu, přála jsem si knížky a skutečně jsem dvě dostala. Nicméně seriál je v počátcích knižní předloze velmi věrný a mě dvakrát nebavilo číst si, co jsem před chvíli shlédla v televizi. Některé knižní pasáže byly rozpracované více než na obrazovce a tak jsem měla pocit, že mě to zdržuje od čtení a na straně druhé si někdy přilepšil a přibarvil scénárista a tak mi zase něco chybělo. Už jsem to zkoušela dočíst/rozečíst několikrát, ale nikdy jsem se nedostala za půlku.
Lituji, že jsem jako malá nečetla…
Percyho Jacksona. První díl se mi dostal do ruky v nějakých devatenácti letech kvůli táborové motivaci (a tehdy to byla celkem novinka). Líbilo se mi propojení antických bohů (staré řecké báje a pověsti jsem četla i pozpátku) a moderního světa, celý ten nápad s táborem pro polobohy a jejich rozdělení do jednotlivých domů, jejich charaktery podle toho, kdo je jejich rodičem, dobrodružství... To všechno se mi moc líbilo. Ale na druhou stranu mě ten svět nepohltil tolik, jak bych si představovala - tolik jako kdyby mi bylo nějakých jedenáct, dvanáct let. (Další díly jsem už nečetla takže úplně nechci soudit nakolik jsou vhodné pro děti, mluvím podle prvního dílu)
Moje oblíbené místo na čtení
V podstatě jakékoliv pohodlné, ale nejčastěji mě s knihou najdete na gauči nebo v posteli.
Nejlepší druhý díl v sérii?
Několikrát jsem zmiňovala, že ztrácím oblibu v knihách, které jsou na pokračování. Aktuálně mi to přijde jako trend, který tahá ze čtenářů peníze a příběhu vůbec neslouží. Mnoho dobrých knih tak ztrácí na kvalitě, jelikož je autoři uměle natahovali, aby vytřískali víc peněz.
Na druhou stranu se ráda opakovaně setkávám se známými hrdiny nebo místy. Docela dobře jsou na tom volná pokračování - mám tam svoje hrdiny a třeba místa a autorův styl, ale nejedná se o nekonečné natahování jednoho příběhu. Jako nejlepší druhý díl bych tedy vyhodnotila Šifru Mistra Leonarda od Dana Browna. Podle mě to je nejlepší kniha s geniálním profesorem Langdonem. (Nedejte se zmást, ačkoliv film vyšel na svět první, tak knižně se jedná až o druhý díl).
O kterého knižního hrdinu jsem se nejvíc bála?
Prakticky o každého, který mi přirostl k srdci.
Dobře si pamatuju, jak moc jsem se bála o Petra Pevensie, když bojoval s Mirazem.
Prožívala jsem osudy prakticky všech postav z HP.
Právě čtu
Pátou Dohodu od Ruizových a Milý Gabrieli od Freinhowa.
A asi tak milion knih na bakalářku.
Q&A na tělo: Nikdy bych nikomu nepůjčila…
No... Abych byla úplně upřímná, tak knihy celkově nerada půjčuju. Všechny. Komukoliv.
Retelling, který originálně překroutil původní příběh
Přemýšlela jsem dlouho a otázku uzavírám s tím, že jsem retelling nikdy nečetla.
Spánek jde stranou, když čtu…
V podstatě cokoliv, co mě zaujme. A je úplně jedno, co je to za autora nebo žánr.
Tři nejoblíbenější knihy
Otázka, co musí lámat srdce každého knihomola. Známe přeci tolik fantastických knih a jak si můžeme vybrat jen tři?! Kromě toho se moji favorité mění podle momentálního rozpoležení.
Velký Gatsby
Farma Zvířat
Harry Potter
Ukaž knihovnu
Nechci zahlcovat článek nespočtem fotografií, neboť knihy mám roztahané doslova všude, kde je na ně alespoň trochu místa.
Vytáhni 13. knihu zleva z 1. police odspodu
Čaroprávnost od T. Pratchetta
WC knihy aneb co čtu na záchodě
Chtěla bych mít v životě tolik času, abych si mohla číst na záchodě! ;)
Xkrát jsem četla…
...překvapí někoho odpověď, že Harryho Pottera?
A taky Luisu a Lotku, Děti z Bullerbynu, Povídky Šimka a Grosmana nebo Záhadné vody.
Young adult kniha, kterou by měli číst všichni bez ohledu na věk
V první řadě uvažuji, kolik YA literatury jsem přečetla - hádám, že mnoho ne, jelikož pod tímto označením mi automaticky naskakují romány pro dívky (takové ty letní romance a příběhy od koní) a těm jsem nikdy nefandila. Navíc si neumím představit knihu, která je určena mladým a bavila by dospělé nebo dokonce seniory.
Nicméně jak jsem se v duchu probírala knihami, které jsem kdy četla, tak mi najednou naskočila Modrá jako indigo od C. Cassidy. Pravda, není to 100% Young Adult kniha, ale vzpomněla jsem si na ní proto, že jsem ji četla v nějakých devíti letech; očima dítěte prožíváte všedni starosti (trable s kamarádkou) i velmi závažné věci (domácí násilí). Už si ji přesně nepamatuji, ale o ní pořád vím. Možná by dospělákům otevřela oči, když si myslí, že děti jejich problémy nevnímají a dětství je bezezbytku šťastné období.
Ze které knihy by měli udělat film?
Když se podívám na Eragona, ve kterém se nepodařilo zachytit ani základní dějovou linku nebo Vampýrskou akademii, ze které vzešel značně nedotažený akčňák, tak mám chuť říct, že žádnou.
Ale na druhou stranu bych ráda dohlédla Narnijské filmy...