Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all 30639 articles
Browse latest View live

Kniha kouzel TAG

$
0
0
Opět od Alethei :)

http://data.whicdn.com/images/44516560/large.jpg

- Kouzlo, jež Vás přenese do děje jakékoliv knihy, přesně do chvíle, kterou si vyberete -
Kam se necháte přenést, do jaké chvíle a proč?
Často se opakuji, ale na tom nesejde. Jakožto člověk, který vyrostl na příbězích Harryho Pottera bych pochopitelně zavítala do Bradavic a Prasinek a taky domů Weasleových a chtěla bych poznat většinu postav, které příběhy prošli. Pochopitelně velmi toužím po setkání s Poberty, ale také Weasleyovými nebo bradavickými profesory.

- Kouzlo Vám umožní vytáhnout libovolnou postavu z knihy a přivést ji do reálného světa -
Koho vytáhnete a proč? Co s ní uděláte v reálném světě?
Nemůžu odolat dalšímu dětskému přání a to je přivést k životu sourozence Walkerovi a sestry Blacketovi z knih Artura Ramsona a prožít s nimi všechna ta nádherná prázdninová dobrodružství, plachtit a tábořit, bojovat o ostrov Divokých koček nebo objevovat Záhadné vody.

- Kouzlo, které Vám dá možnost přetvořit konec jedné knihy -
Který konec předěláte dle vašich představ a proč? Jak moc velký rozdíl mezi původním a novým koncem bude?
Zde bude moje přání nejspíš netradiční - byla by to Maryša. Konec pro mě byl velmi zvláštní a jaksi neuzavřený, pořád jsem převracela stránky a hledala další slova a nějakou dohru. Připadalo mi to tak neukončené a proto bych to knihy přidala ještě pár prostých stránek, kde se dozvíme víc o osudu Maryši nebo pohledu ostatních na její čin.

- Kouzlo má za účel zabít postavu z knihy dle Vašeho výběru ve Vámi zvolenou chvíli -
Kterou postavu, kdy a proč zabijete? Jak to podle vaší teorie ovlivní děj knihy?
Holden Cautfield a pokud možno hned na začátku max. po prvních stránkách knihy, kdy opouští školu. Byl to pro mě sprostý výrostek, který si neváží nikoho a ničeho a sám se považuje za střed světa, kterému bylo obrovsky ublíženo.
Předpokládám, že změna děje bude razantní, když je to hlavní postava.

- Když tímto lektvarem polijete stránku knihy, přehraje vám scénu, která se zrovna odehrává -
Jakou scénu byste takto chtěli vidět na vlastní oči a né o ní jen číst a z jaké je knihy? Proč právě tuhle scénu?
Malý princ a jeho rozhovor s liškou.

- Lektvar, po jehož vypití se na 1 hodinu stanete hlavní hrdinkou/hlavním hrdinou vybrané knihy v libovolnou chvíli -
Kým byste se stali a co byste udělali jinak?
Chtěla bych se dostat do románu Polibek pro Annu a to především z důvodu, že se odehrává v mé vytoužené Paříží. Líbí se mi jeho trochu naivní atmosféra, všechna ta drobná dobrodružství, poznávání, nálezy i ztráty, radosti i smutky. Trochu váhám, zda bych se chtěla vtělit do samotné Anny či Meredith, kterou jsem si velmi oblíbila. Na každý pád bych se svými přáteli více komunikovala a vyhnula se tak některým zbytečným problémům.

- Lektvar, který vymaže zvolenou knihu ze světa i z paměti lidí -
Kterou knihu byste bez výčitek nechali přestat existovat? Čím se provinila, že si něco takového zaslouží?
Napadlo mě 50 odstínu (čehokoliv), ale knihu jsem sama nečetla, a tak nebudu soudit.
Pak mi na mysl přišla Kafkova Proměna - snad jsem hloupá, ale skutečně jsem se nedokázala najít nic hlubokomyslného na díle, ve kterém se muž promění v kůži brouka, a nakonec zemře na zahnisané jablko v zádech a v podstatě všichni mají radost. Na druhou stranu nemám pocit, že to nutně musí být kniha, která by měla přestat existovat.
Teď snad popudím mnoho lidí, ale jako nejvážnější kandidát na zrušení je kniha Hvězdy nám nepřály. Přečetla jsem jí, přečetla jsem jí důkladně a bez jakýchkoliv předsudků nebo očekávání a nezanechalo to ve mně vůbec nic. Nebyla to pro mě kniha, co by mi změnila život či ve mně vyvolala jiné velkolepé pocity, jak to popisovaly druzí. Nenašla jsem v ní jedinou myšlenku, frázi nebo postavu, co by z mého pohledu stála za zachování a nemyslím si, že by se stala škoda, kdyby ze světa zmizela.

- Kouzlo, díky kterému Vámi vybraný autor napíše knihu, jakou si jen zamanete -
Od koho byste chtěli knihu na přání? Proč? A o čem by byla?
Chtěla bych další příběh úžasné Zeměplochy od Terryho Pratchetta. Chtěla bych se znovu setkat s postavou Mrakoplaše, Zavazadla a také Nac-Mac-Fíglů. A snad bábi Zlopočasné a stařenky Oggové, taková kombinace mi přijde neodolatelná :D

- Kouzlo Vám umožní přidat novou nebo oživit již zemřelou postavu v jakékoliv knize a určit jí její další osud -
Koho byste nechali vstát z mrtvých anebo kam byste přidali jakou postavu? Jaký charakter by nová postava měla? Za jakým účelem by postava obživla/přibyla? Jaký by byl její život v knize?
V první řadě by to byl Sirius Black. Znám všechna ta slova Rowlingové proč jej musela nechat zemřít, ale nechci, aby to tak bylo. Přála bych si, aby během závěrečných bojů stál v řadách Fénixova řádu, společně s Remusem zúčtovali se zrádcem Pettigrewem a pak se dočkal očištění svého jména a žil svobodně.
A na druhém místě by to byl Jay Gatsby; přála bych mu prohlédnout masku Nancy a beznadějnost jeho počínání, začít na jiném místě od nuly a potkat ženu, která bude jeho city opětovat.

- Kouzlo, díky kterému můžete vytvořit vlastní svět kombinací již existujících světů a přesně si vybrat obyvatele, včetně postav z jakýchkoliv knih -
Jaký svět byste vytvořili a kdo všechno by v něm měl žít? Jak by fungoval? Co by se tam dělo? Jak by tam žily určité existující postavy a jak by se zkřížily jejich osudy?
V první řadě vím, že by to byla naprosto nádherná země plná fantazie a kouzel. Krajina by byla rozlehlá jako v Narnii a nádherná jako v Pánovi prstenů. Byly by tu hluboké lesy a obrovská pohoří, úrodné nížiny a břehy moře.
Snad ani nedokážu vyjmenovat všechny postav, které bych si svém světě představovala a nedokáži přesně popsat, jakým způsobem by v něm fungovali a jak reagovali na druhé, ale rozhodně vím, že by nedocházelo k žádným konfliktům. Celé si to představuji jako putování nádhernou krajinou a vesnicemi i městy, setkávání se, společná zábava nebo odpočinek.

Karlík a továrna na čokoládu

$
0
0
https://knihy.abz.cz/imgs/products/img_271206_orig.jpg
Autor: Roald Dahl
Počet stran: 132
Anotace: Karlík žije ve městě, kde stojí slavná Wonkova továrna na čokoládu. Chlapec si však čokolády moc neužije, protože jeho rodina je velice chudá. Jednoho dne se na něj ale usměje štěstí a on má možnost, spolu s dalšími čtyřmi dětmi a jejich doprovodem a svým dědečkem, navštívit proslulou továrnu na sladkosti. Sám pan Willy Wonka je provede mnoha zajímavými sály, v nichž se vyrábí ty nejúžasnější, nejsladší, nejoriginálnější dobroty. Ukáže jim, jak se mísí čokoláda vodopádem, předvede jim žvýkačkový automat, televizní čokoládu i cvičené veverky, které louskají ořechy tak, jak to nikdo jiný neumí. Největší překvapení však na Karlíka čeká na závěr celé exkurze. (zdroj)



Můj názor: Velmi přímočaré psaní, ktré se nezdržuje žádnými zvláštními popisy a děj pádí zběsile kupředu.
Skvěle odpočinkové počtení, která Vás vezme do neuvěřitelně (sladkého) fantastického světa pana Williho Wonky.

My Immortal (Evanescence)

$
0
0
Po dlouhé době mi tato písnička přišla na mysl.

Diskuze č. 29

$
0
0
Dnešní povídání bude přímo pohádkové ;)
http://data.whicdn.com/images/1205264/large.jpg


Zajímají mě totiž Vaše oblíbené pohádky z děství - nemyslím ani tolik ty "vánoční" jako je Popelka, Jak se budí princezny nebo Grinch. Zajímají mě oblíbené pohádky z vašeho děství, takové, co Vám rodiče četli před spaním nebo jste je poslouchali/sledovali ještě na kazetách. Vzpomenete si? :)

U mě jednoznačně vedl Krteček. Krteček je prostě třída a tuším, že mamka by ještě dnes na požádání vytáhla z paty alespoň tři příběhy, které zná zpaměti. Líbil se mi způsob, jakým je Krtek nakreslen, měla jsem jeho knížky i kazety a mohli jsme číst/sledovat pořád dokola.

Ráda jsem měla i příběhy včelích medvídků - alis Brumdu s Čmeldou. Nikdy jsem si příliš nezamilovala večerníček - loutkoherectví mě nikdy moc nebralo a také se mi nelíbily hlasy, kterými postavičky promlouvaly. Ale měly jsme nádhernou knížku - na jedné stránce příběh a na druhé obrázek, který jej ilustroval. Tuším, že i tady by mamka některé moje oblíbené vytáhla na světlo - sama si vzpomínínám, že to byla především pohádka "Ťukavá" ;)
Dalšími favority byl Křemílek a Vochomůrka. Jejich dobrodružství pro mě často byla až strašidelná (setkání s drakem, veverčákem nebo jezevcem) a vždycky jsem jim držela palce, aby z patálie vyvázli. Oblíbila jsem si i Rákosníčka, ale pouze některá z jeho dobdružství - srdcová je edice Rákosníček a hvězdy. Z pohádek, které promlouvají hlasem Jiřiny Bohdalové jsem si ještě oblíbila Pohádky ovčí babičky (tady vím zcela jistě, že příběh o vlčích Vánocích mamka vysype z rukávu třeba o půlnoci) a Pohádky o Malé čarodějnici.
http://www.nejpohadky.cz/wp-content/uploads/rakosnicek-485x280.png
Do sbírky zvířátkových příběhů musím samozřejmě zahrnout i Povídání o pejskovi a kočičce (především to, jak jim zlý pes snědl dort nebo jak si pejsek roztrhal kalhoty ;) ) a Dášeňku čili život štěněte. U Dášeňky jsem zvlášť milovala příběhy, které ji byly vyprávěny na dobrou noc. Mimochodem, když jsem byla mála tak jsem nerozuměla obratu "čili" a myslela jsem si, že autor udělal chybu a mělo to být "čilý" ;) A do třetice nesmím zapomenout na Kubulu a Kubu Kubikulu. Upřímně si jejich příběhy nepamatuji tak dobře, jako strašidlo Barbuchu, které je od jisté doby doprovázalo. Barbuchy jsem se vůbec nebála, připadala mi hrozně roztomilá a chtěla jsem taky jednu domů.
Moje babička mívala magnetofo a z toho mi pouštěla Rumcajse - to jsem zbožňovala a vydržela jsem nehnutě poslouchat celou desku. Byla to už moc stará deska a občas v ní víc praskalo, lupalo a přeskakovalo, ale mě to dotvřálo tu atmosféru lesa a loupežnických dobrodružství. A stejně tak mě babička naučila milovat knížku Rudyarda Kiplinga - Bajky nebajky.

Jak vidíte byla jsem dítě opravdu pohádkové ;) Myslím, že kdybych se zamýšlela déle, tak přijdu na další pohádky. A taky myslím, že si mamka občas vyčítala to, že mě tak důsledně vštěpovala lásku ke knihám :D

Jaké jsou Vaše příběhy? :)

Pět malých prasátek

$
0
0
http://www.agatha.cz/sites/default/files/images/prehled/pet_malych_prasatek_2011.jpg?1354971148
Autor: Agatha Christie
Počet stran: 236
Anotace: Hercula Poirota přijde požádat o pomoc velice pohledná mladá dáma z Kanady, Carla Lemarchantová. Prozradí mu své pravé jméno - Caroline Craleová, je to dcera známého malíře, kterého údajně před 16 lety zavraždila jeho žena. Ta byla odsouzena na doživotí a po roce ve vězení zemřela. Carla se o rodinné tragédii dozvěděla až ve svých 21 letech, kdy obdržela dopis, ve kterém před svou smrtí její matka prohlašuje, že je nevinná. Carla dopisu věří a žádá Poirota, aby případ znovu prošetřil. Poirot, zlákaný možností přijít na kloub zločinu, ke kterému již neexistují žádné hmatatelné stopy, pouze výpovědi a psychologie svědků, nabídku přijímá… (zdroj)


Můj názor: Ponořit se do minulosti je napínavé samo o sobě. A napětí ještě vzroste, když se ponoříte do případu staré vraždy. Nasnadě je otázka proč se zabývat uzavřeným případem, jehož viník byl jednohlasně odsouzen? To je případ pro Poirota.
Líbi se mi celkový koncept knihy - rozhovor se všemi, kteří měli s případem co dočinění a jedinečný a originální způsob, jak se jim Poirot dostával na kobylku. Líbilo se mi sepsání událostí jednotlivými očitými svědky a následných pět otázek, které detektiv každému položil. A samotná rekonstrukce byla opravdu úchvatná a dechberoucí.
To všechno, co bylo zpočátku průzračně jasné - od vraha až po jeho motiv - se najednou zkalí a z hlubin vyvstávají skutečné důvody a strašlivé pravdy.
Není to Stephen King, čirou hrůzu při čtení nečekejte. Je to spíš nadmíru zajímavá exkurze do psychologie a toho, jak jsou lidské vztahy zamotané.

Kytice

$
0
0
http://www.klicperovodivadlo.cz/uploads/images/503/large/001628-503.jpg
Uvádí: Klicperovo divadlo, Hradec Králové.
Režie: Karel Brožek
Délka představení: 2 hodiny, 10 minut (s přestávkou)

Slovo divadla: Co se vám vybaví jako první, když se řekne Kytice? Zemřela matka a do hrobu dána? Na topole podle skal? Nechoď dceruško k jezeru? Hrej si - tumáš kohouta? Dej sem dítě? Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku? Naše inscenace vás přesvědčí, že Kytice rozhodně nepatří jen do zaprášené archivní poličky s označením "povinná školní četba"! Kytice jako národní poklad, otevírající před námi svět magických balad i moudrostí našich předků. Kytice jako výsostná poezie s romantickým odérem i hororovou patinou. Kytice jako téma viny, trestu a daností zákonů lidských i přírodních. Kytice jako kniha, kterou všichni známe, ale na kterou jsme už možná trochu zapomněli… (zdroj)



Trailer na představení

Můj názor: Kytice je jedním z mála básnických děl, které se u mě těší pochopení a především oblibě. Do divadla jsem se tak vydala s nadšením a zvědavostí.
Po shlédnutí inscenace mám jen slova chvály - minimální počet herců podává maximální výkony. Líbilo se mi jejich střídání v rolích, líbila se mi nejednou použitá hra světla a stínů, líbilo se mi zhudebnění - zvlášť v baladě Vodník oceňuji nápad, že postavu matky a dcery znázorní jedna herečka, provedení bylo skutečně neotřelé. Nadchly mě vzdušné kulisy v podobě pohyblivých závěsů, které sami herci přemisťovali za zdání naprosté samozřejmosti a které společně s nasvícením dodávaly odpovídající atmosféru. A stejně tak oceňuji, že režisér vybral i méně proslavené balady než je zmiňovaný Vodník nebo třeba Zlatý Kolovrat.
Velké doporučení!

Šťavnaté zahájení festivalové sezóny

$
0
0
Zahájení letošní festivalové sezony bylo trochu netradiční. Neboť mám jako chudý student hluboko do kapsy nevydala jsem se přímo na festival, ale zůstala jsem za jeho branami.
Okoř se šťávou se totiž koná na prostorné louce přímo u zříceniny hradu Okoř a přilehlý březový hájek s potůčkem přímo vybízí k tomu, aby se člověk uložil do chládku stromů a bezplatně se zaposlouchal do hudební produkce. Stačí se vybavit příjemnou společností, karimatkou či dekou, pitím a občerstvením (nicméně i mimo areál se našlo několik stánků s dobrotami a především tekutinami) a máte před sebou skvělý den.

http://www.ticketpro.cz/public/57/f9/ea/2036804_1320801_okor360.jpg


Přicházela jsem současně se začátkem produkce Wohnoutů. Tuto kapelu mám moc ráda a bylo pro mě příjemným překvapením, že ji pořadatelé zařadili do brzkého odpoledne nikoliv do pozdních nočních hodin, jak bývá zvykem. Vyslechla jsem si svého oblíbeného Gastrosexuála, Pedra a pochopitelně nechyběl přídavek (jak typický pro festivalový život) Svaz českých bohémů. Čas určený pro hraní utekl velmi rychle a na scéně je vystřídala pro mě známá kapela O5 a Radeček. Jsem moc ráda, že se tahle partička z Šumperka dostává do většího povědomí a zvou je na více a více akcí. Jejich hudba je pohodová, rytmická a jejich přístup k publiku velmi vřelý. Na písničku Zůstaň si tradičně vybírají jednu z divaček, aby je svým zpěvem doprovodila, nechybí spousta chvály a společná fotografie s kapelou. S radostí jsem si vyslechla právě tento song (byť vybraná slečna nebyla vůbec slyšet :D ) anebo písničku Vloupám se, která se objevila i na Óčku.
Po Radečkovi nám zahrálo České srdce - o této kapele jsem slyšela prvně, ale prý patří ke stálicím programu neboť její členové jsou zároveň organizátory festivalu. Předvedená tvorba nebyla ryze autorská, ale příjemně se poslouchala. O poznání méně příjemný poslech přinesla kapela následující - Maniac. Též jsem měla čest slyšet je prvně a nevnímám na škodu, když se mi nic takového v budoucnu nepoštěstí. Texty hloupé, zpěv připomínal spíš ječení a hospodské pořvávání a hudba nevalné kvality.
Na spojení festivalu a Hanky Zagorové jsem byla opravdu zvědavá. Tuto zpěvačku má v oblibě má maminka a tak z dětství znám mnoho jejích písniček a těšila jsem se, až je vyslechnu. Zklamaná jsem vůbec nebyla! Navzdory podmínkám (nemyslím si, že Hanka Zagorová by byla typ, který vystupuje po festivalech, sedí mi spíše do koncertních síní) a svému věku podala úžasný výkon. Chvílemi se zdálo, že jí doprovod zpěvácky přehluší, ale snad jsem si pak zvykla nebo to zvukař vyrovnal. Líbil se mi její písničkový mix složený z populárních kousků její tvorby.
Kapela Decline zahrála opravdu krátce a jejich projev pro mě byl nevýrazný - nezaujali, neurazí.
Pro mě pak přišel zlatý hřeb večera - kapela Jelen. Slyšela jsem je před rokem na Majálese a již před ním jsem jejich písně měla v oblibě. Živý výstup mě pak zaujal ještě více, protože z kapely prýští čirá energie, radost a optimismus. Zpěvákův hlas považuji za velmi příjemný a jejich příležitostné spojení s Kateřinou Marií Tichou je opravdu výbornou souhrou. Nebyla jsem ochuzena snad o žádnou ze svých oblíbených písní, vůbec mi nevadilo, že během jejich výstupu začalo pršet, jak jsem si užívala. Zahráli i písně z připravované desky a hádám, že se máme nač těšit. Naprosto mi učarovala písnička Klidná jako voda, nechápu jak mi mohla dodnes unikat! A pochopitelně mě na duši pohladila Magdaléna!

Jelen - Klidná jako voda

Na rozloučenou hráli Horkýže Slíže - ještě v kopci jsem slyšela "Hoří ti maštal!" a mohla jsem se vydat k domovu s úsměvem.

Těšínská (Jaromír Nohavica)

$
0
0
Jedna z mých nejoblíbenějších od Nohavici :)

Děti Anglie

$
0
0
https://data.knizniklub.cz/book/002/415/0024156/large.jpg
Autor: Alison Weir
Počet stránek: 447
Anotace: Vyprávění volně navazuje na autorčinu předchozí knihu - Šest žen Jindřicha VIII. a líčí spletité a složité dění u anglického dvora i v celé zemi po Jindřichově smrti. Jde o boj o královský trůn, šlechtické intriky, boj mezi katolíky a stoupenci anglikánské církve - to vše v souvislosti a v závislosti na životních osudech legitimních potomků Jindřicha VIII. (zdroj)



Můj názor: Kniha přináší velmi kvalitní a detailní náhled do života "dětí" s modrou krví. Autorka mapuje období, které předcházelo jejich nástupu na trůn a následně vládu samotnou.
Kniha je rozdělena do několika části a věnuje se tak čtyřem panovníkům, jejich cestě k moci a následným (ne)úspěchům v čele státu. První část náleží Eduardovi, vymodlenému mužskému potomku Jindřicha VIII., další část devítidenní královně Jane Greyové, která by na trůn takřka dotlačena proti své vůli, nejobsáhlější část pojednává o Marii, která si přes prvotní pozitivní ohlas nezískala statut oblíbené panovnice a závěr jen velmi zlehla naťukne nástup Alžběty.
Doporučení!

Mám doma kočku (Pokáč)

$
0
0
Písnička, kterou jsem si přivezla z JamRocku a nemůžu se jí přestat smát.
(Report z JamRocku se chystá!)

Jubilejní JamRock 2017

$
0
0
http://www.akce.cz/data/image/64/10-jamrock-2017_139166_profile.jpg

Po vynucené roční pauze jsem se plná nadšená vrátila na JamRock, abych si užila svou jubilejní pátou účast a se samotným festivalem oslavila rovných deset let jeho existence.
Jaké byly moje letošní čtyři dny života navíc?


Oproti předchozím rokům JamRock mírně podražil - chvíli jsem uvažovala, zda to mít za zlé či nikoliv, ale nakonec jsem viděla lístky na koncert jedné z předních českých kapel, které byly ještě dražší a JamRocku jsem zachovala přízeň. Festival se prodloužil o jeden den - tradičně startuje ve čtvrteční podvečer, ale nově trvá až do večera nedělního, neboť JamFolk se osamostatnil, již neprobíhá v sobotu souběžně s JamRockem (v jiném areálu), ale plynule navazuje. Cena vstupenky na 4 dny tedy činila necelých 700 Kč. Stanové městečko je tradičně bezplatné. Velmi chválím pořadatele za umístění kontejneru do prostor městečka (bohužel ani tento krok nezabránil některým jedincům nechat po sobě neskutečný nepořádek), ale lidem ohleduplným to přišlo velmi vhod neboť nosit v neděli tašku plnou odpadků do Žamberka, kde není místo pro její vyhození není zrovna příjemné. Co pořadatelé nezvládli bylo hygienické zázemí pro stanové městečko - místo obvyklých koryt s tekoucí vodou, kde si člověk pohodlně umyl ruce/nohy a vyčistil zuby, umístili pouze "panely", ze kterých vyteče pramínek vody po zmáčknutí pedálu. Jistě nemusím popisovat, jak je toto miniaturní zařízení nevhodné pro jakoukoliv údržbu zevnějšku a jak rychle voda došla. Za to dávám velký palec dolů - všichni jsme připravení na pár dnů bez sprchy, ale toto bylo moc. Stejně tak se mi nelíbil počet aut ve stanovém městečku - tady nechci "nadávat" přímo pořadatelům, protože lidé jsou velmi vynalézaví v obcházení zákazů (kdyby nějaké byly). V minulých ročnících auta obvykle stávala na okraji louky, kde se stanuje, ale letos s nimi lidé projížděli loukou celou a není to nic příjemného, když ležíte ve stanu a za hlavou vám začne vrčet motor auta - snadno se mohlo stát neštěstí. Do příštích ročníků bych byla klidnější, kdyby se nějakým způsobem oddělil prostor pro automobily a stanování. Město Žamberk není v hostování festivalu žádným nováčkem a obchody jsou vybaveny dostatečným množstvím balených vod, pečiva a jiných pochutin. I restaurace se tento hudební svátek a nápor strávníků připravují - s tím vám přináším jedno velké nedoporučení na hospůdku Imrvére, která se nalézá na náměstí. Lokál vypadá pěkně, ale to je jediné, co mohu pochválit - ceny vysoké, na jídlo jsme čekali hodinu (hospoda byla poloprázdná), než si nás obsluha všimla, tak to bylo skoro 20 minut a jídlo nebylo dobré - aby toho nebylo málo, tak objednávky popletli (jiné přílohy nebo úplně chybějící) a jídlo jsme nedostali ve stejný čas, takže ve chvíli, kdy jsem dojídala přítel stále čekal na své jídlo). Samotný areál festivalu byl vybaven dostatečným množstvím stánků s jídlem a "suvenýry", toaletami a tekoucí vodou.
A jak bylo po hudební stránce? Na festival jsem vyrážela až v pátek ráno, neboť předchozí večer mě žádná kapela zvlášť nezaujala.

PÁTEK


Dissection Corpse
Slyšela jsem je z dálky, když jsem se blížila od stanového městečka do areálu a čekala u vchodu na "odbavení". Nemůžu říct, že by mě zaujali nebo se mi snad líbili. Jejich styl bych nazvala velmi nezdařilým zvracením do mikrofonu.

Fast Food Orchestra
S touto kapelou jsem se nesetkala poprvé, ale poprvé jsem se zaposlouchala do jejich textů, nechala se unášet melodií a bavila se jejich výstupy a projevy. A musím dát velký palec nahoru! Jsou vtipní, jsou ulítlí a jsou skvělí!
Fast Food Orchestra - Fire and flames

Tibet
Ač by k tomu název mohl odkazovat rozhodně se nejedná o poklidnou (duchovní? :D ) hudbu nepálských mnichů. Kapely zpívající česky, rytmicky i hlasitě.

Hentai Corporation
Už je to nějaká doba, co jsem tvorbu této kapely odsoudila jako nelahodící mému uchu, a proto jsem se rozhodla dát jim novou šanci. Můj názor se ovšem nezměnil a po pár písních jsem přešla k další stage.

Totální nasazení
Během pátečního dopoledne došlo ke změně a místo plánovaného Visacího Zámku, na který jsem se docela těšila, vystoupilo Totální nasazení. Už to je opravdu dlouhá doba, co jsem je slyšela naposledy a bylo to velmi příjemné připomenutí. Písnička Činčila je moje oblíbená! :D

Aneta Langerová
Anetu mám moc ráda, fandila jsem jí už v soutěži (mimochodem jediná řada SuperStar, kterou jsem opravdu sledovala, pak můj zájem opadal až se změnil v totální nezájem :D ) a líbí se mi její hudební vývoj. Její projev je jemný, skoro až nesmělý, ale zároveň zvláštním způsobem otevřený. Měla jsem z ní velmi příjemný pocit, působila na mě dojmem, že si na nic nehraje a nedrží před diváky pózu.

Mandrage
Poté, co jsem skupinu několikrát viděla naživo jsem na ní dost zanevřela - nelíbili se mi jejich hvězdné manýry a vystupování před fanoušky - chápu nespoutaný život umělců, ale přijít před platící publikum ve stavu, kdy málem nejste schopni zpívat mi nepřipadá ani profesionální ani fér. Jejich tvorbu nesleduji a poslední písní, kterou od nich znám je Tanči dokud můžeš, co je doba dávno minulá. Teď ke mně doléhal jejich zpěv, zatímco jsem čekala na další kapelu a nakonec to bylo příjemné připomenutí - přeci jenom songy jako Františkovi lázně jsou pro mě do jisté míry vzpomínkové.

Medvěd 009
Nemůžu ani popsat, jak moc jsem se na tuto kapelu těšila! Troch mě zklamalo, že je umístili na nejmenší stage a stejně tak mi bylo líto samotných hudebníků, že se k nim sešlo tak nepočetné publikum, ale na druhou stranu jsem se nemusela s nikým strkat o místo, dobře jsem viděla a mohla si zatančit! Mezi prvními písničkami byl můj oblíbený Parní Stroj, nechyběli Lovci mamutů a pro mě velmi krásná a zároveň smutná Pozdravuj. Relativně nová písnička Planeta je tak ošklivá, ale musím se při ní hrozně smát! A taky Olgoj!
Medvěd 009 - Olgoj

Rybičky 48
Na Medvědech jsem se rozjela tak, že jsem se na Rybičky musela posadit. A nebyla jsem jediná indisponovaná - zpěvák Kuba Ryba se nám po prvních písních, kdy se mi zdálo, že mu je hůř rozumět a text s hudbou dvakrát nesedí, svěřil, že skoro nic neslyší díky zánětu uší. Má všechen můj obdiv - zánět jsem měla v uchu několikrát a kromě toho, že opravdu skoro nic neslyšíte je to ohromná bolest a chcete se skučením umírat v temné díře a on s tím vyšel před lidi a koncertoval. Nechyběla snad žádná moje oblíbená píseň - Vážené dámy, Zamilovaný/Nešťastná, Bohém zapomenuté dítě, Oooou, Chtěl jsem Ti říct, Léto a další :) Jejich výstup byl doprovázen několika rachejtlemi a ohněm.

Wohnout
Stála jsem před těžkou volbou - moje oblíbené kapely Wohnout a Sto Zvířat hráli ve skoro stejný čas. Nakonec mi rozhodování ulehčila Okoř z minulého týdne, kdy jsem Wohnouty slyšela. Poslechla jsem si asi prvních pět písní a pak utíkala na Sto Zvířat.

Sto Zvířat
Poslední kapela pro páteční den (byť časově už byla sobota) solidárně čekala asi čtvrt hodiny než výstup zahájí, protože mnoho lidí stálo před podobným dilematem jako já a chtělo si užít jak Wohnouty, tak Sto Zvířat. A pak se dali do svého skvělého koncertu, plného hudby, elánu a vtipu. Nikdo mi nevymluví, že "Buřt" je ultra vtipný :) Jediná píseň, která mi chyběla byl Batůžek (a bez batůžku se přeci nikdy nikam nejezdí!), ale za ten skvělý nášup, který zahráli jsem ochotná na to zapomenout ;) Zatančila jsem si na Dámu s čápem, Nikdy nic nebylo a taky Novgorod!

SOBOTA
V noci začalo pršet a jinak to nebylo ani dopoledne. Proudy vody byly dost intenzivní a čekali jsme ve stanu na zlepšení. Slunce pak opravdu vysvitlo, sebrali jsme pláštěnky a vyrazili užít si další den!
Zakázaný Ovoce
Dumala jsem, která část rozpadlé kapely má na festival dorazit - v jejích sporech a pojmenováních nyní opravdu nemám jasno. Nicméně jsem došla k názoru, že to může být jedno, protože hrají stejné písně. Při jejich výstupu se vrátil déšť, a to dokonce s kroupami, ale nějak mi to nevadilo a pěkně jsem si zaskákala.

UDG
Pochopitelně jsem nemohla vynechat svou favorizovanou kapelu a samozřejmě jsem čekala v první řadě. Jejich koncerty již navštěvuji velmi vzácně a teď jsem je měla možnost vidět a slyšet téměř po roce a náležitě jsem si to užívala. Obměnili playlist a velmi mě potěšili zařazením písniček staršího data, které dlouho ležely v zapomnění - třeba Smutné a Lehké nebo MarryAnn. Nemohli vynechat ani fláky ze své nové desky, mrzelo mě, že se nedostalo na Prach a Dým, tu mám moc ráda! Lila se voda, Jugi si skočil do publika a tradiční přídavek Hvězdář byl opravdu kouzelný - ze začátku výstupu UDG pršelo a asi v polovině koncertu přestalo, krátce před koncem se do deště znovu dalo. A právě při Hvězdáři pršet přestalo a začalo svítit slunce, snad se tvořila i duha. Opravdu krásný moment.

Poté následovala opravdu dlouhá pauza a navrátili jsme se večer na Tomáše Kluse. Bez našeho vědomí došlo ke změnu programu na scéně se k mému obrovskému překvapení neobjevil Tomáš.

Anna K.
Nemůžu říct, že by Anna K., měla špatné písničky - mně se docela líbí. Ale nesympatická mi je její osoba (i když po vystupování ve StarDance se to trochu zlepšilo). Poslouchala jsem zdálky a docela jsem si to užívala.
Anna K. - Píseň o slzách

Marpo
Kolem Marpa jsem si šla pro jídlo a na chvíli jsem se zastavila - a pak v úděsu prchala pryč. Nechápu.

Bandaska
Obrovsky mě překvapilo, že partička z Týniště nad Orlicí, kterou jsem před pár lety slyšela ve Výravě se dostala na JamRock a navíc v takto lukrativním hracím čase! Jejich tvorbu nemůžu označit za špatnou, ale nemám ráda, když se do hudebního (i jiného uměleckého) projevu tahá politika. Každý má právo se vyjádřit a mít svoje názory, ale beru to tak, že festival jsem si přijela užívat a bavit se a nechci poslouchat vzkazy směřující k hradu.

Michal Hrůza a kapela Hrůzy
Jsem nevýslovně šťastná za to, že se Michalovi po prodělaném "úrazu" podařilo nejen uzdravit, ale také vrátit na scénu. Zasněně jsem poslouchala jeho 1+1, kterou věnoval Mardimu z Vypsané FiXy, Napořád, Duše do Vesmíru, Zakázané uvolnění a taky Bílou velrybu.

Doga
Nepochybuji o tom, že Doga již na některém z předchozích ročníků byla, ale nikdy jsem si nenašla čas nebo chuť jí poslechnout. V první řadě mě překvapilo, že se jmenují Doga na scéně měli opravdu obrovského kovového pavouka s rudýma očima, pod kterým měl svoje stanoviště bubeník. A potom mi vzali dech jejich texty - něco tak rafinovaně sprostého jsem dlouho neslyšela :D

Lipo
Na mladého rappera se sešlo překvapivé množství lidí. S jeho tvorbou obeznámena nejsem, nicméně z doslechu jej považuji za jednoho z těch snesitelnějších.

Tomáš Klus
Naposledy jsem Kluse viděla právě v Žamberku před dvěma lety a jeho výstup byl jedním z posledních před naplánovanou hudební pauzou. Tehdy jsem byla tak ráda, že si jej stihnu poslechnout, ale radost se změnila ve zklamání, když Tomáš skoro vůbec nezpíval, ale pořád povídal a nebylo to ani vtipné ani obohacující. Tolik jsem doufala, že to tentokrát bude jiné a vyslechnu si svoje oblíbené písničky! A víte co? :) Bylo to tak, Tomáš pořád zpíval a zpíval a byla jsem naprosto unešená! Akusticky (pouze v doprovodu Jiřího) zahrál jedny z mých nejoblíbenějších Nezapomínej (úplně mě mrazilo v zádech!) a Panenku (měla jsem takovou radost!), úžasné Dobré ráno, skvěle přízvukového Malčika, improvizační Do Nebe, nechyběly ani začátky jeho tvorby - Nina a Sybila. Krásné zakončení JamRocku!
Noc byla mrazivá, ale ráno velmi parné. Začal poklidný JamFolk! Velká část areálu byla uzavřena, uklízela se a do zbývajícího prostoru se přemístilo několik stánků, které poskytovali servis těm, kteří zůstali či přišli pouze na folk.

NEDĚLE

Pokáč
Jsem jedním slovem na větvi - Pokáč je z řady "alternativních" umělců jejich písně v sobě nesou smysl, vtip a mnohdy i poslání. Jeho zahájení bylo dobrou volbou, byl energický a pohodový, měl po ruce spoustu vtipů a ještě více písniček. Jeho píseň Mám doma kočku mě úplně shodila :D Potěšilo mě zahrání Stereotypů a Zejtra je taky den!

Voxel
Voxelova tvorba mi je dobře známá a těšila jsem se, až jej zase uslyším. Svých 21 songů na 4 akordy poněkud rozšířil, zarapoval nám o těhotenství své ženy z čehož jsme šli všichni do kolen, s Pokáčem si dal duet Ekosong a na závěr skvělé V naší ulici!

Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba
Výstup se nesl ve znamení úprav zvuku, aby dobře slyšeli umělci popřípadě publikum, což mě napůl vyrušovalo, ale na druhou stranu to bylo takové lidské. Písničky byly plné pohody, klidu a pro mě i sentimentu a vůně starých časů - úplně jsem viděla ty dřívější doby, kdy táboře, trampování a ježdění do osad bylo denní chleba…

Peter Aristone
Pro můj sluch úplná novinka, ale skvělá novinka! Mnoho melodických písní, byť s anglickým textem. Určitě doporučuji!
Peter Aristone - Fire inside

Circus Ponorka
Jak řekl organizátor JamRocku - "ono se můžu zdát, že to je podvod, když slyšíte celou kapelu a stojí před vámi jeden člověk, ale je to tak!" Bylo to zajímavé a osvěžující, spíše instrumentální než zpívané.

JamFolk tím zdaleka nekončil, ale přišel čas zvednout kotvy, neboť později by nám nejel žádný spoj. Vydali jsem se zpátky ke stanovému městečku, kde již zůstalo jen pár stanů, co by se dalo spočítat na prstech jedné ruky. Pobrali jsem všechny svoje věci a dali JamRocku nashledanou!

Jam, Jam, Jam, JamRock!

http://www.jamrock.cz/data/obrazky/original/855.jpg

Mnich, který prodal své ferrari

$
0
0
https://img-cloud.megaknihy.cz/13906-large/b701c22836fe805bafb56dfade0bf9a8/mnich-ktery-prodal-sve-ferrari.jpg
Autor: Robin S. Sharma
Počet stran: 199
Anotace: Vypráví příběh o slavném a bohatém právníkovi Julianu Mantlovi, jenž se ocitl na pokraji smrti, když jednoho dne v přeplněné soudní síni utrpěl infarkt. Jeho fyzický kolaps je provázen krizí duchovní, která jej donutí hluboce se zamyslet nad neutěšeným stavem svého života a vydat se hledat odpovědi na nejdůležitější otázky lidského bytí. V naději, že nalezne štěstí a splnění svých snů, vypravuje se Julian Mantle na putování do nedostupných indických končin obydlených prastarou východní kulturou. Zde se postupně seznamuje se starobylou moudrostí a filozofií, která jej naučí objevovat, kultivovat a ovládat skrytý potenciál vlastního vědomí, těla i ducha. Někdejší slavný advokát, který se postupně oprošťuje od svého dosavadního životního stylu, prochází hlubokou osobní proměnou.



Můj názor: Od knihy jsem neměla žádné očekávání; věděla jsem pouze to, že se dosti proslavila a tušila nejzákladnější kostru příběhu tj. proměna jednoho života.
Skrz příběh, který je v podstatě velmi prostý má čtenář možnost seznámit se (nebo se spíše nechat naťuknout) mnoha prastarými technikami a radami, které moderní svět velmi pozvolna znovu-objevuje. A tak si uvědomíte, že přestože nám dnešní společnost tvrdí opak, tak není nesprávné nebo neslušné čas od času říci NE, udělat si čas jen a pouze pro sebe a taky pro to, co skutečně chceme a pro naše blízké a pro všechno, co nás skutečně naplňuje. Můžete dojít k poznání, že meditace nepatří pouze do chrámů v Nepálu, ale může být součástí všedního života, ať jste lékař nebo dělník.
Nejsem zcela přesvědčená o tom, že člověk může žít den za den na 100% podle všeho, co se v knize píše. Mnich by tuto mou myšlenku nejspíš označil jako neochotu investovat do sebe samé, překonat strach z neznáma i vlastní pohodlnost - třeba by měl pravdu a třeba ne. Na každý pád jsem v knize objevila mnoho pokladů - ať už to byly technika samotné nebo jen prosté citáty.
Děj mi až na jednu malou výjimku ubíhal velmi plynule. Ovšem není to knížka odpočinková nebo taková, kterou přečtete jedním dechem - musíte být velmi pozorní a pečliví, abyste zpracovali všechno, co je řečeno.

Osmý rok

$
0
0
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/0e/df/13/0edf13ee83b5c37ac7816e3fae739062.gif

Počet svíček na dortu neodpovídá, ale ta kočka je tak roztomilá!
Ano, blog slaví osm let své existence! (sama tomu nevěřím).
Přeji mu jen to nejlepší - tedy pěkné články ode mně jakožto od autorky, slušnou návštěvnot a také komentáře od Vás, skvělých čtenářů. A věřte že, bez Vás by to blog takto daleko nedotáhl! :)
Rogue
P.S. Skoro si začínám říkat, jestli dáme desítku.

#HarryPotter20

$
0
0
Nebudu se zbytečně rozepisovat neboť většina fanoušků jistě zachytila informaci, že se slaví 20 let od vydání prvního dílu HP a tím pádem 20 let od začátku celé ságy :)

"After all this time?"
"Always."

Proč to dělat jednoduše...

$
0
0
…když to jde i složitě?
Tak praví jedno známé "pořekadlo" a místní knihovna mi nedávno ukázala, že platí do puntíku. Na své čtenářské kartě mám aktivovanou službu, která mě opravňuje k tisku v prostorách knihovny. K tomuto účelu mám na kartičce vložen určitý finanční obnos, kterým jednotlivé tisky hradím. Nic složitého, že?
https://arena.westsussex.gov.uk/documents/20889/57083/108584903+Renew+items.jpg/6de34cef-e215-42ac-b039-4c503edf4143?t=1474538306997


Nedávno mě napadlo, že uplynula dlouhá doba od chvíle, co jsem na kartičku naposledy vkládala peníze a v poslední době jsem tiskla docela často a tím pádem mi hrozí, že co nevidět nebudu mít dostatečnou částku na uskutečnění tisku a určitě se to stane ve chvíli, kdy mi za zády bude stát dlouhá fronta zájemců o tisk a tiskárna začne zuřivě pípat na celé patro.
Knihovnici ve čtvrtém patře (kde se tiskne) jsem tak předložila svou kartičku se žádostí o zjištění množství peněz, které se na kartě nachází.
"Slečno, tady to nezjistím. To musíte do přízemí, jak se vrací knihy!"řekla mi ta milá bytost a kartičku mi vrátila.
Jen jsem si povzdechla mrzutá z toho, že jsem musela až do čtvrtého patra a radši jsem si šla vypůjčit knihy. O peníze na kartě se budu zajímat při odchodu, kdy musím přízemím projít.

O pár chvil později se tak skutečně stalo.
"Na kartičce máte deset korun. Chcete si vložit nějaké peníze?" zeptala se mě knihovnice.
"Ano, to bych moc ráda!" přisvědčila jsem a už jsem hledala peněženku.
K mému údivu mi kartičku podávala zpátky. "Tak to musíte to čtvrtého patra, tam vám vklad obnoví!" oznámila mi.
"Prosím?!" zalapala jsem po dechu a chtěla si nechat vysvětlit, jak je možné, že ve čtvrtém patře nezjistí, kolik peněz na kartě aktuálně mám, ale nový vklad mi nahrát mohou.
Knihovnice jen pokrčila rameny. "Holt je to tak zařízené! Jo, a kdybyste chtěla doklad o zaplacení, tak ten vám dají v patře třetím!" volala za mnou.

Myslím, že nějakou dobu nebudu tisknout.

Plakáty - 7.série GoT

$
0
0
Premiéra sedmé série se blíží (16.7.2017) a světlo světa spatřily i plakáty.
Musím říct, že některé postavy vypadají s tím modrým očkem nadmíru děsivě.

Tyrion Lannister
Jaime Lannister

Cersei Lannister
Daenerys Targeryen
Theon Greyjoy
Sansa Stark
Arya Stark
Bran Stark
Jon Snow (Stark? ;))
Tormund
Briene
Malíček

Take me to church (Ed Sheeran cover)

$
0
0
Božské spojení - moje oblíbená písnička a můj oblíbený zpěvák.
Pro mě skvěle zpracováno.

Pro srovnání originál - Hozier.

Diskuze č.30

$
0
0
Téma další diskuze považuji za prodchuté létem, sluníčkem a zážitky :)
https://vignette1.wikia.nocookie.net/harrypotter/images/d/d3/HPPS_2014_Bk_Cvr.jpg/revision/latest?cb=20170109044331


Dopisy! :)
Máte rádi dopisy? Dopisujete si s někým pravidelně? Kdy nejvíce posíláte/dostáváte dopisy? Píšete je vůbec anebo je považujete za dávno minulý přežitek?
Téma považuji za bohaté a budu ráda, když se budete vyjadřovat :)

Dopisy ráda píšu a ještě raději dostávám. Je to pocit příjemného překvapení, mravenčení i zvědavosti, když otevřete schránku a vypadne dopis s vaším jménem. Nebo se díváte na krásné místo na pohledu a čtete si krátký vzkaz o tom, jak se pisateli na daném místě daří a co tam zažívá. Vždycky si vychutnávám tu chvílí, kdy svírám v ruce obálku a chystám se na její otevření - někdy odesílate poznám hned podle písma a jindy chvíli přemýšlím a uvažuji, kdo by mi mohl psát.
Dříve jsem si pravidelně dopisovala se svou babičkou a sestřenicí.
Doma mám "truhlu" a v ní mám schované všechny dopisy, které jsem dostala a čas od času udělám času a do všeho psaní se ponořím a pročítám jej a vzpomínám na události dávno minulé nebo zapomenuté, směju se starým vtipům a příhodnám a vracím se na místa, která jsou dnes dávno jiná a nepoznala bych je.

Nejvíce dopisů a pohledů dostávám v létě - i proto jsem psala, že téma považuji za letní. Sednou si jen tak ke stolu a sepsat pro kamaráda dopis už se dneska moc nenosí (když si můžeme napsat na FB), ale v létě je to takové přirozenější - zvlášť poslat pohled z cest.
Úžasné to bylo na táboře, kde jsme se předháněli v tom, kdo dostane nejvíce dopisů (tímto děkuji mojí báječné rodině a přátelům, kteří docílili mojí výhry a podezření hlavase, že si dopisy posílám sama). Přijde mi smutné, že někteří lidé dopisovou korespondenci odmítají a když jsem prosila a pohled na tábor, tak mě odbyly se slovy, že mi pošlou smsku - ale vždyť to není totéž! Dopis je něco hmatatelného a něco s čím si odesílatel dal práci. Vždycky mi to přišlo lepší i pro děti - když přišla sms z domova, tak tu hned byly slzy a stýskání. Jakmile přišel dopis, tak se radovaly.

Mnohdy mi je smutno z toho, jak ubývá dopisů a pohledů a lidé radši posílají fotky přes Messenger. Na jednu stranu to chápu - vyvíjí se doba, je to zkrátka jiné než před x lety. A taky ta cena za dopis/pohled je celkem astronomická. Na druhou stranu fotka v Messengeru brzo upadne v zapomění. Dopis budete mít ve skříňce už napořád.

A co vy a dopisní papír? :)

Piráti z Karibiku; Salazarova pomsta

$
0
0
http://cdn2-www.superherohype.com/assets/uploads/gallery/pirates-of-the-caribbean-dead-men-tell-no-tales/17015800_10154981836668830_529268610073059017_o.jpg
V dalším pokračování svých fantastických dobrodružství se kapitán Jack, ke kterému se štěstěna opět jednou nemilosrdně obrátila zády, ocitá tváří v tvář bandě smrtících pirátských duchů pod vedením strašlivého kapitána Salazara, kterým se podařilo uniknout z Ďáblova trojúhelníku a jejichž jedinou touhou je připravit o život každého piráta - a zejména Jacka. Jackovou jedinou nadějí na přežití je bájný Poseidonův trojzubec... (csfd.cz + moje úpravy)

http://static.srcdn.com/wp-content/uploads/2017/04/Brenton-Thwaites-and-Johnny-Depp-in-Pirates-of-the-Caribbean-5.jpg
http://static.srcdn.com/wp-content/uploads/2016/10/Pirates-of-the-Caribbean-5-Javier-Bardem-Salazar.jpghttps://fsmedia.imgix.net/05/09/a2/f4/717e/447b/acd2/16c7f4ab5663/screen-shot-2017-03-31-at-20359-pmpng.png?rect=0%2C34%2C2256%2C1130&auto=format%2Ccompress&w=650
Můj názor: Pirátskou triologii jsem si zamilovala, ale se čtvrtý díl už má očekávání nenaplnil ani zdaleka. Páté pokračování jsem tak očekávala s velkým napětím - bude to definitivní zklamání nebo Piráti popadnou druhý dech?
Film začíná poměrně netradičně a snad může diváka svést na falešnou stopu ohledně dalšího děje - počáteční motiv záchrany otce sice film prolíná, ale nikoliv tak naléhavě, jak se mohlo v prvních minutách zdát. Děj nabírá na obrátkách, diváka nešetří a skáče z jedné situace do druhé.
Film mě nenadchnul ani vyloženě nezklamal. Rozhodně se mi líbí více než Vlny podivna, ale na počáteční díly už určitě nemá.

Volání kukačky

$
0
0
http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/190008/big_cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg
Autor: Robert Galbraith/ J.K. Rowling
Počet stránek: 476
Anotace:
Když se supermodelka Lula Landryová zřítí z balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, policie dojde k závěru, že šlo o sebevraždu. Její bratr má však pochybnosti - aby zjistil pravdu o její smrti, najme si soukromého detektiva. Cormoran Strike je válečný veterán, který opustil službu v Afghánistánu po těžkém zranění. Během řešení případu proniká do světa vysoké módy a mediálních celebrit, londýnské smetánky, ale i spodiny.



Můj názor: Po přečtení prvních stránek jsem několikrát uvažovala, zda jsem si pro čtení vybrala dobrou knihu, ale než jsem si stačila tuto otázku zodpovědět byla jsem ponořená do děje až po uši, následovala každý detektivův krok a dychtivě očekávala setkání s dalšími lidmi z Lulina okolí. Vrahem jsem ve finále tolik překvapená nebyla, ale to mě neokradlo o požitek z knihy.
Nebudu zastírat skutečnost, že jsem po knize sáhla především kvůli autorce - byla jsem tak zvědavá, jak si "matka" kouzelnické ságy povede na poli mrazivých zločinů a trochu jsem očekávala zklamání. To se vůbec nedostavilo - naopak jsem ohromená. Kniha je diametrálně odlišná a přesto nechybí nic z toho, co jsem obdivovala - neotřelé popisy skutečností, míst nebo osob, smysluplné dialogy, drobné vtípky mezi řádky.
I přes velký objem stran se kniha četla takřka sama.
Viewing all 30639 articles
Browse latest View live