Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all 30639 articles
Browse latest View live

Nedotknutelní

$
0
0
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/93/The_Intouchables.jpg
Ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe si za svého nového opatrovníka vybere Drisse, živelného mladíka z předměstí, kterého právě propustili z vězení. Jinými slovy - najde si na tuto práci tu nejméně vhodnou osobu. Podaří se jim však propojit nemožné: Vivaldiho a populární hudbu, serióznost a žoviální vtípky, luxusní obleky a tepláky. Bláznivým, zábavným, silným, neočekávaným a hlavně "nedotknutelným", přesně takovým se stane jejich přátelství… (csfd.cz + moje úpravy)

http://static.rogerebert.com/uploads/review/primary_image/reviews/the-intouchables-2012/hero_EB20120530REVIEWS120539995AR.jpg
https://i.ytimg.com/vi/Xis71dIt5Nc/maxresdefault.jpg
https://i.ytimg.com/vi/cy8svktuQVk/maxresdefault.jpg
Můj názor: Film čekal na shlédnutí opravdu dlouhou dobu - ze všech stran jsem na něj slyšela chválu, ale stále jsem se nemohla odhodlat, byť je mi tato tematika blízká a filmy se silným příběhem mám ráda. Konečně se našel čas a jsem ráda - film nezklamal a přinesl mi mnohé - úsměv ať radostný nebo trpký, pohled na (nesnadný) život druhých nebo práci, která se nepozorovaně stává smyslem života a klient se mění v plnohodnotného přítele. Vysoce hodnotím i hudbu filmu, která vše nádherně dokreslovala a podtrhovala.

...a vyrazím do Oděsy na bál!

$
0
0
Možná jste na mé pravidelné příspěvky z táborového dění zapomněli nebo v něj letos nedoufali, ale sepsala jsem jej!
Bavte se dobře! :)

Rok se sešel s rokem a nastal čas odcestovat do malebného zákoutí naší republiky, kde se nalézá naše táborová základna a provést dvěma týdny početný oddíl dětí, které se nemohl dočkat mého vedení a krásných her a ještě krásnějších zážitků. Tábor.
Kecám, tak idylické to nebylo. Zkusím to znovu.
Po roce nastal čas sbalit svých pár švestek (o váze betonových kvádrů) a na dva týdny se rozloučit s civilizací. V džungli už mě čekalo stádo těžko zvladatelných a otrávených puberťáků, kteří každou aktivitu vítali slovy "Proč" popřípadě "trapný", bouřky, klíšťata a taky mravenci. Tábor.
Kecám podruhé, tak strašné to taky nebylo. Do třetice všeho dobrého.
Nikoho, kdo mě zná, nepřekvapilo, když jsem v druhé půlce července sbalila své věci a vyrazila do lesů. Čekalo mě mnohé - předvídané i překvapivé, příjemné i nepříjemné. Asta la vista, baby, Divoký západ skrz náš tábor znovu ožil a bylo na nás zachránit městečko před prašivými bandity.



Den první
Parta "dětí" (to, že mě přerostly výškou ignoruji, již několik let, ale fakt, že opouští základní školy mě začíná nutit se zamýšlet nad frází "moje děti") mi rozhodně nebyla neznámou, většinu z nich jsem si odchovala a díky tomu víme, co od sebe navzájem čekat. Seznamovací hry jsme tedy mohli přeskočit a po skončení táboráku plynule přejít k akci "letos bude všechno jinak".
První noc se totiž na našem táboře nese ve znamení stezky odvahy. Nejde o to děti vystrašit - naopak jim chceme dokázat, že se v nočním lese není čeho obávat a proto je po cestě nikdo nestraší nebo nevyskakuje zpoza stromu. Chceme po nich jen projití vyznačené trasy bez použití baterky nebo jiného zdroje světla. Tuto variantu jsme ovšem pro naše přerostlé svěřence vyhodnotili jako rutinní a tak jsme je vyzvali ke sbalení spacáků a karimatek. Následně jsme je odvedli za tábor, po jednom rozmístili v lese a vyzvali k přespání bez toho aniž by blikali baterkami. V nastalé tmě neměli ani ponětí, že leží jen pár metrů od sebe a netvářili se dvakrát nadšeně; všichni ovšem obstáli, žádná bludička se neobjevila a později tuto akci označili za velmi originální a povedenou.

Den druhý
Platí pravidlo unavit děti, jak nejvíce to jde. A proto nás čeká dopoledne plné běhání a odpoledne plné chození a přenášení věcí.
V podvečer přebíráme službu a zbytek tábora povědomí o písni, kterou si náš oddíl velmi oblíbil a zpíval při každé příležitosti - Oděsa.

Koupím si žvejkačku, žvejkačku za kačku
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den třetí
Služba.
Nejsem vedoucí dne a to mě naplňuje spokojeností. Našim svěřencům se zdá, že máme málo úkolů a proto zlomí závoru - den je tedy obohacen její výrobou.

Koupím si bačkory, ze státní podpory
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…


Den čtvrtý
Služba byla úspěšně předána a vrháme se do dalšího programu. Dětem rozdáváme (syrová) vajíčka, o která se musí starat - úkol je to jednoduchý a zároveň složitý. Musí mít vajíčko stále při sobě a samozřejmě se nesmí rozbít. Netrvá dlouhou a máme první oběti - za nejvtipnější považuji D., který si vajíčko dá do kapsy maskáčů a následně hupsne na postel - nemusím dodávat, jaký osud vejce potkal.
Večer jdeme do lesa stavět přístřešky a jelikož je postavíme moc hezky přespáváme v nich. Chvíli si s druhým oddílovým vedoucím pohráváme s myšlenkou prověřit kvalitu postavených přístřešků proti přívalovému dešti, ale spící zachrání blížící se odchod na výlet, na který není dobré vyrážet s mokrým spacákem.

Koupím si kravatu, za celou vejplatu,
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den pátý
Hrajeme mou oblíbenou hru - oblíbenou za předpokladu, že jste v roli přihlížejícího. Jmenuje se Francouzi a Rusi a v krátkosti vám vysvětlím její princip.
Tato hra simuluje střet francouzského a ruského vojska a hráči nepotřebují nic jiného kromě svého kufru (samozřejmě včetně jeho obsahu). Francouzi jdou z teplých krajin a proto na sobě mají co NEJMÉNĚ oblečení - nejlépe plavky. Zároveň se pohybují ve dvojících, které mají svázané vnitřní nohy k sobě. Naopak Rusové přišli z kruté zimy, a proto na sobě mají co NEJVÍCE (nejlépe všechno) oblečení. Taktéž se pohybují ve dvojicích, které nesou své kufry a jeden ze dvojice má navíc zavázané oči.
Každá skupina vyráží z jednoho konce hrací plochy - Rusové mají za úkol dostat se přes určenou linii a Francouzi je chytají; tento výklad možná nezní zábavně nebo smysluplně, ale podívaná to je báječná. "Rusové" se pohybují těžkopádně už jen kvůli všem vrstvám, které na sobě mají a "Francouzi" si musí uvědomit, že pokud se nebudou pohybovat synchronizovaně a stejným směrem nedojdou daleko. Pronásledování dvojic a všemožné strategie jsou opravdu k pokukání.
K večeru odcházíme na víkendofku. Čeká nás další přespání pod širým nebem (děti začínají šířit nápad vrácení části peněz, neboť platí za stan, ve kterém nespí. Tento nápad připouštím, ale podmiňuji nutností vystěhovat ze stanu všechny jejich věci. Finance se tedy nevracely). Rozděláváme oheň a opékáme buřty, nechybí ani hraní na kytaru a zpěv. Společně s tmou uvádíme svíčkový fotbal, který děti zaujme více než čekáme a proto k luštění šifry, která prozrazuje další cestu usedají velmi pozdě.

Koupím si tepláky, tričko a gumáky,
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den šestý
Víkendofka pokračuje - oddíl je znechucen neboť musel ujít celých osm kilometrů pěšky a s batohy na zádech. Chvíli to tak vypadá, že strávíme víkendofku pod mostem u obchodního domu. Když se ale objevíme u arény laser game děti zapomínají na únavu, bolest nohou a jiných svalů a dvě hodiny řádí.

Koupím si buzertašku a burčáku flašku,
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…

Den sedmý
Zvolna se navracíme do tábora a probíráme dojmy z víkendofky.

Koupím si tatranku, nasednu do tanku
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den osmý
Přináší odpočinek. S odkazem k Riu pořádáme olympiádu - nejoblíbenější disciplínou je hod mýdlem a přenášení ešusu s vodou na zádech.
Odpoledne děti vypustíme do pohádkového lesa, ze kterého málokdo najde cestu zpátky. Večer začíná mezi vedoucími populární akce - samovláda. Odevzdáme správu nad táborem dětem, skrytě se jim smějeme a odpočíváme.


Koupím si škodovku s motorem na vodku
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den devátý
Nic nevím a spím.
Až večer přebírám zpátky své svěřence, kteří se jako nejstarší museli postarat o vše - řízení celého tábora, kuchyni a mladší oddíly. Mluvíme o všem, co se za den stalo, nešetříme chválou a především jsme rádi, že si také zkusili o čem naše dvoutýdenní práce je.

Koupím si moskviče z vejplaty topiče,
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den desátý
Trávíme bojovně, protože střílíme ze vzduchovky a házíme sekyrkami - věřte nebo je není to žádná legrace. Večer si přebíráme službu a konečně přichází očekávaný přepad. Práce máme dost, protože se na náš tábor vrhne více než čtyřicet lidí. Pochytat je v naprosté tmě není žádná legrace. Děti mi dělají radost tím, že hlásí hned několik úrazů - naštěstí to není nic vážnějšího než odřená kolínka a zákeřný útok kopřiv.
Všichni jsou jako na trní a očekávají odchod na bojovku.

Koupím si nálepku, nálepku na lebku
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den jedenáctý
Letošní ročník přinesl poměrně nezvyklý denní odchod na bojovku - kdo ví proč, ale náčelnice tábora si doslova libuje v tom nás vzbudit mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno a oznámit, že máme patnáct minut na to, abychom si sbalili na dva dny a vystřelili z tábora na místo určené. Začalo to tedy dobře.
Odcházíme budovat naši dočasnou (a velmi tajnou) základnu. Její umístění není nejšťastnější, protože je tam jedno mraveniště vedle druhého. Ani cesty do tábora pro jídlo a rozkazy nejsou snadné - ta, která se nabízí a je nám dobře známá vede loukou, ze které jsme úplně mokří a také nás tam každý vidí na kilometry daleko. A co více trvá téměř hodinu. Druhou variantou je kopec s takřka neexistující pešinou, plný děr, kořenů a kamínků; pro nošení jídla tedy není úplně vhodná a tím méně po dešti. Navíc zarostlou pěšinku není snadné trefit a často se stává, že zabloudíme a vyjdeme na zcela opačné straně….
Děti neúnavně plní úkoly, nosí jídlo a nadávají na absenci spacáků - ty dostáváme takřka na příděl a noci jsou chladné.

Koupím si lahváče, lahváče Gambáče
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den dvanáctý
Bojovka pokračuje.
Můj oddíl se nemálo baví tím, jak vyběhnu na přepadníky, kteří přišli do našeho ležení škodit; chápu bojovnost bojovky, ale zahodit nám věci do lesa ve chvíli, kdy začíná pršet nepovažuji za nejlepší nápad. Tuším, že můj řev se rozléhá daleko a přepadníci odchází.
O půlnoci se pak koná tradiční hra, která zakončuje bojovku - pro tentokrát hlídám naše ležení.

Koupím si kokrhel, dám si ho na hlavu
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…
Den třináctý
Navracíme se z bojovky a musíme dokončit započatou službu. Pánská část našeho oddílu odchází chystat táborák a na mě dopadá povinnost zabezpečit chod tábora - to obnáší především po-bojovkové koupání všech oddílu. K poledni začínám být mírně neurotická, protože někteří vedoucí požaduji vstup do sprch IHNED (rozumím touze skočit po bojovce do mydlin, ale sto lidí naráz to opravdu udělat nemůže) a další nejsou ve smluvený čas pod kohoutkem a díky tomu vázne provoz; nicméně si můžu připsat hvězdičku, vyvonět se zvládli všichni.
Večer usedáme k druhému táboráku, který má příchuť loučení.

Koupím si kulomet, pojedu na výlet
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…


Den čtrnáctý
Probíhá vždy stejně. Vedeme reflexi tábora; myslím, že všichni nejen přežili, ale také si náš zájezd užili.
Odpoledne přichází tradiční pouť, na kterou se snažím přinést netradiční disciplínu a myslím, že děti oslovila. Navečer vypuká táborová diskotéka, ze které s úspěchem mizím a mohu si v klidu pobalit věci a psychicky se připravit na to, že parťák následujícího rána doprovází část děti do Prahy a zůstanu tu na zbytek oddílu a povinnosti sama.
Slavnostním momentem je půlnoční nástup, na kterém se vyhlašují výsledky celotáborové hry a předávají další ocenění. Umístili jsme se na krásném bronzovém stupni a ke svému velkému překvapení jsem obdržela třetí stupeň březového lístku. O BL jsem tu již psala a pokud by někomu unikal smysl tohoto hnutí může se informovat ke konci tohoto článku.
Můj stávající stupeň nese toto poselství: Tmavomodrá je barvou hlubokého širého moře a symbolizuje hloubku a šířku zájmů nositele o dění kolem něho, nevyčerpatelnost jeho elánu a ukrytou sílu ducha. Uděluje se vytrvalým a optimistickým vůdcům.

Koupím si kondoma, to bude Sodoma
A vyrazím do Oděsy na bál
A celá Oděsa radostí zaplesá,
Jaký jsem já to super elegán!
Laj, laj, laj, laj, lajlaj…


Den patnáctý
Odjezd; ať jsme se na tuto chvíli těšili nebo ji oddalovali, nastala. Balíme věci, vyklízíme stany a poklízíme celé tábořiště. Děti se loučí navzájem i s námi, podepisují se fotografie a všichni jsou tak trochu naměkko.
Na nádraží už čekají rodiče, kteří se na své ratolesti vrhají jako kdyby je neviděli několik let a v nejednom mateřském oko se leskne slza. Já pláču dojetím z toho, že jsem opět nezaškrtila některá kvítka a zase je mám z krku. (Kecám, taky se mi stýská). Kufry se vykládají, výkřiky shledání pomalu umlkají a nahrazuje je loučení, do kterého se nikomu příliš nechce. Zazpíváme si naši táborovou hymnu a definitivně předáváme oddíly do rukou rodičů.

Ať tak nebo tak stálo to za to…
Táboru tři a půl krát hurá!
Hurá!
Hurá!
Hurá!
Hu!

Zahradní Slavnost

$
0
0
https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/5b3/5b372f5cf986b1cc5cba839fe7117d51.jpg
Autor: Václav Havel
Počet stran: 78
Anotace: Jedna z prvních českých absurdních her. Hlavní postavou je mladý Hugo Pludek, který dosahuje společenského vzestupu pomocí dokonalého ovládnutí obsahově vyprázdněných frází.



Můj názor: S velkou dávkou pravděpodobnosti hraničící s jistotou bych po knize nesáhla, kdyby nám ji nepředložil režisér v divadle s odůvodněním, že chce ZS hrát. A tak jsem četla. Četla jsem několikrát a strašně moc jsem nadávala a knihu označovala sprostými slovy a nechápala - spousty prázdných a nic neříkajících frází, které na sebe nenavazují a nemají smysl jako kdyby každá postava ve hře hrála za sebe, ale zároveň se prapodivným způsobem kopírovali a dublovali.
Ani dnes neřeknu "To je výborná kniha, kterou si musíš přečíst!" ale pronikla jsem do toho taje. Hra je z šedesátých let a přesto je velmi současná - lidé tam nežijí spolu, ale vedle sebe. Jsou k sobě krutě lhostejní a zároveň bedlivě sledují každý krok jiných ve strachu, jaký to bude mít vliv na ně.A Hugo - šikovný mladý člověk, který umí poslouchat a pouhým papouškováním oněch bezobsažných frází se dostane na vrchol. Ve své podstatě to je přímočarý vzestup - zabalený ve spoustě slov. Kniha stará několik desítek let a přesto bolestně současná.

Knižní dotazník

$
0
0
Objeveno u Silwiniel :)

http://67.media.tumblr.com/51977595eda6048984f05387444b5322/tumblr_n68vinReUi1tp7433o1_500.jpg


1. Která kniha teď leží na tvém nočním stolku?
Princezna Alžběta od Alison Weirové.

2. Která z knih, které jsi v poslední době četl/a, byla opravdu dobrá?
Během léta mě velmi zaujala právě Alison Weirová a její knihou Nevinná zrádkyně jsem byla nadšená. Za povedenou knihu považuji i Všechno, co potřebuješ ke štěstí. A do třetice (tady si nejsem jistá, jestli bych řekla, že je kniha opravdu dobrá, ale minimálně se mi opravdu líbila) to jsou Nestydaté plavky.


3. Kdybys mohl/a potkat jakéhokoliv autora, živého nebo mrtvého, kdo by to byl? A co bys jim chtěl/a sdělit?
Nepředpokládám, že se svou odpovědí zařadím na špičku originality, ale byla by to JK Rowlingová, které bych poděkovala za stvoření fantastického světa Harryho Pottera, na kterém jsem doslova vyrostla a žila pro něj.
A ráda bych potkala i Williama Shakespeara - sice dost dobře nevím, co bych mu chtěla říct, ale ráda bych pohlédla na člověka, který dal světu dramata, která zbožňuji.

4. Která kniha by ostatní překvapila tím, že jí máš ve své knihovně?
Předpokládám, že by to byla Bible pro děti.

5. Jak organizuješ svojí vlastní knihovnu?
Neorganizuji jen se zoufale snažím vejít na tragicky nedostatečný prostor.

6. Jakou knihu si chceš přečíst už věky, ale zatím ses k ní nedostal/a?
Válka s mloky.

7. Zklamání, přeceňovaná, prostě špatná: při čtení které knihy jsi cítil/a, že by se ti měla líbit, ale nelíbila? Pamatuješ si, kterou knihu jsi naposledy odložil/a?
Na knihu, kterou bych v poslední době odložila si nevzpomínám, ale vybrala jsem dvě velká knižní zklamání; Hvězdy nám nepřály.Čekala jsem oslnění dechberoucím příběhem, výbuch emocí a změnu mého životního postoje - jak mnozí popisovaly v recenzích. Příběh mě nijak zvlášť neuchvátil a nic z výše jmenovaného se nekonalo.
A na druhé místo zařazuji Interview s upírem - pro jednou prohlašuji, že film je několikanásobně lepší než kniha.

8. Které příběhy máš nejradši? A co typ, kterým se vyhýbáš?
Mám ráda příběhy, ve kterých je fantazie a vtip.
Mám ráda knihy s historickou tematikou.
Oblíbené jsou i příběhy ze života okořeněné zdravým nadhledem, přiměřenou dávkou cynismu a humorem; řekněme, že spíše smyšlené než skutečné nejsem čtenářka autobiografií.
Rozhodně nepohrdnu dramatickou tvorbou.
Nikdy si mě nezískali dívčí románky a detektivky.

9. Kdybys mohl/a po prezidentovi chtít, aby si přečetl jednu knihu, která by to byla?

10. Co plánuješ číst dál?
Pomalu se pročítám sérií Úžasné Zeměplochy.
Rozhodně si nenechám ujít další díla Alison Weirové - kromě románů má na kontě i odborné knihy a ráda bych se začetla i do nich.
A taky mám na seznamu Pátou dohodu.

Diskuze č. 25

$
0
0
Snídaně.

Může se to zdát jako prapodivný námět na diskuzi - o čem máme vlastně mluvit? Musím přiznat, že když poslouchám lidi kolem sebe a jejich snídaňové (ne)zvyky připadá mi to jako zajímavé téma a budu ráda, když se podělíte o svoje názory - nebo jen o recept na dobrou snídani ;)

https://secure.static.tumblr.com/861b2d6fb0f20bc427aaf8d308181518/xekmp1e/edznwg8ux/tumblr_static_tumblr_static_good-morning-with-tea-cup_640.jpg



Myslím si, že snídaně je důležité jídlo, které bychom neměli vynechávat. Je to něco, co dáváme tělu jako základ do nového dne a také to z čeho čerpáme, abychom se uvedli do provozu a zvládali vše, co nás ten den čeká.
Ohledně důležitosti snídaně mám jasno, ale realizace mírně kulhá na jednu nohu. Nepatřím totiž mezi lidi, kteří jsou schopni pár minut pro probuzení usednout k naloženému talíři a dát se do jídla - mé tělo si nestíhá uvědomit, že má hlad, moje chuť se nechce probudit a žaludek na to nemá náladu. Řešením by bylo vstávat dříve a poskytnout si tak více času v domácím prostředí na rozkoukání, ale jsem milovník spánku.
Co si ráno rozhodně neodpustím je zelený čaj - bez ohledu na roční dobu, počasí, den a to, co mě čeká, si musím dát hrneček zeleného čaje. S chutí k jídlu je to nevalné, ale snažím se dostat do sebe alespoň něco malého, protože kdybych se nenajedla vůbec, při první hodině ve škole už mi bude v břiše kručet.
Mé oblíbené snídaně jsou sladké (byť by mě za to výživový poradce nepochválil). Za jednu z nejlepších snídaní považuji domácí buchty nebo koláčky. Někdy si dávám lupínky s mlékem a výjimečně jogurt - to je ale opravdu případ krajní nouze. Stejně tak svátečně si dávám pečivo se sýrem či něčím podobným. O víkendech, kdy nemusím spěchat, si ráda udělám ovesnou kaši (poctivou nikoliv instantní) posypanou skořicí. Jsem prostě sladká holka!
Zároveň přiznávám, že ve dnech volna se mi stává, že vstanu tak pozdě, že snídani přeskakuji a přecházím rovnou k obědu.
Trochu mě mrzí, že neumím snídat v trochu větším klidu - většinou upíjím a ukusuji za pochodu, oblékání, líčení a chystání dalších věcí. Někdy se mi poštěstí posadit se a pustit si hudbu, taková rána mám ráda. Sním o tom, že jednou si budu snídani nosit na terásku, pozorovat tu jemnou mlhu v dáli a kapky rosy na trávě. Květiny se budou pomalu rozvíjet a ptáci zpívat. Klidné ráno.

A co vaše snídaně? ;)

Láska ukrytá v maličkostech

$
0
0
Nepochybuji o tom, že tyto obrázky jste již v minulosti viděli.
Mně se ohromně líbí :) Jsou tak roztomilé a také pravdivé - láska je v maličkostech.
Všechno je v maličkostech.
Maličkosti tvoří velké věci.

Další obrázky z tého jedinečné série můžete shlédnout zde.
Který obrázek je Váš oblíbený a proč? :)

Kouzlo alternace

$
0
0

http://static.tumblr.com/844f2ecfb537b0b1ef45edae1bc40575/gt7nqqj/eKWnzwlub/tumblr_static_cr7m3ay5b94w0kw0s44w80sw8.jpg

Divadlo neskonale obdivuji a zbožňuji.
A taky si myslím, že ten kdo vymyslel alternace, byl synem samotných pekel!
Víte, co to je alternace? Alternace je, když se o jednu roli dělí více herců - obvykle dva. Tito dva herci se tedy alternují v jedné roli (zpravidla hlavní) a všechno zní báječné logicky a příjemně - na jednoho člověka není vložena taková zátěž a kdyby náhodou onemocněl nebo se stala jiná nepředpokládaná situace jeho alternace může nastoupit na jeviště a nepoloží se celé představení.
Zní to krásně, že ano?
Krásné to není ani omylem.



Jakmile zpracujete prvotní nadšení, že jste byli obsazeni do hlavní role a šok, že se budete alternovat, rozhoří se ve vás plamínek úzkosti. Krátce po premiérách se totiž alternace rychle rozdělí na tu lepší a na tu horší.
V podstatě by se nemuselo jednat o nic špatného; ono je zcela normální, že někomu role sedne více a někomu méně někdo je více či méně přesvědčivý, více či méně si líbí publiku… Když jste na svou roli sám, problém neexistuje, diváci si možná řeknou "nebylo to nejlepší" ale tím to skončí. Jenže tady mají možnost porovnávat a velmi rychle zapadnete do jedné z kategorií. Nemusím dodávat, že z té druhé se jen tak nevyhrabete, protože úspěchy se zapomínají snadno. To, že jste jako Aňa ve Višňovém sadu, stála za starou bačkoru, si bude pamatovat každý.

Problém je i se zkoušením. Zkoušky totiž utíkají neuvěřitelným tempem - pořád je co opravovat, zlepšovat a zkoušet znovu a znovu donekonečna.
A umíte si představit, jak nadšení jsou lidé, kteří celé dopoledne zkoušeli a nyní si mají celou hru projet znovu s alternací?

Zdaleka nejhorší jsou samotná představení. Panuje naivní představa, že herci se své roli budou pravidelně střídat - jednou ty a jednou já.
"Mám šílenou rýmu a vůbec nemůžu dýchat, nemohla bys to dnes vzít?"
"Mám toho ve škole tolik, mohla bys dnes hrát, ať můžu po prvním dějství odejít domů a učit se?"
"Oni kamarádi říkali, že se jim to dnes nehodí a nepřijdou se podívat, tak hraj klidně ty, byla bys tak hodná?"
To jsou tvz. nepopulární termíny na hraní a lidé jsou opravdu vynalézavý v honbě za touhou nemuset jít na jeviště a dvě hodiny se tam potit. Na druhou stranu existují i termíny populární - to když hrajeme při zvláštní příležitosti, v publiku sedí významná osobnost či vyjíždíme za hranice našeho města.
"Ehm… Jak to vidíš, chtěla bys příští týden hrát?"
"Ehm… Vlastně jsem si říkala, že bych docela hrála… A jak to vidíš ty?"
"Ehm… Vlastně jsem si taky říkala, že bych docela hrála…"
"Aha…"
"Mmmm.. Tak jestli chceš hrát ty…"
"Neee, chceš hrát ty, tak hraj…"
"Ehm… Ale když ty chceš taky hrát…"
Vře to ve vás jako v kotli a vnitřní hlas doslova vříská stovky důvodů proč jste právě VY oprávněni hrát právě v tento večer. Druhá strana na tom není jinak, ale navenek zachováte rozpačitý úsměv a zdvořile si přehazuje přednost hrát. Režisér si nad touto situací myje ruce a nechává rozhodnutí ve vašich rukou.

Nechtějte alternovat.
Nikdy.

Zavírák 2016

$
0
0
O existenci Zavíráku jsem neměla to nejmenší ponětí a zdálo se mi to zvláštní, neboť o naší festivalové scéně mám poměrně slušný přehled. Akce se věhlasnými jména v centru Prahy a já o ní nemám nejmenší tušení? Znala jsem Votvírák, ale Zavírák byl novinkou a krátce po vstupu do areálu jsem se od moderátorů dozvěděla proč - Zavírák se totiž v letošním roce dočkal vzkříšení. Byla to akce, která skutečně má s Votvírákem, co dočinění, protože zatímco prvně jmenovaná akce otevírá (chcete li votevírá) festivalovou sezonu, zatímco Zavírák ji ukončuje. Jak prosté a krásné.
http://www.vlastahorvath.cz/wp-content/uploads/zavirak-A2-praha-vystaviste-2016.jpg


Ač akce upadla v zapomnění a po cca 10 letech se vrátila na scénu dokázala přivést věhlasná jména českého hudebního rybníčku aniž by nadsadila cenu - necelých 300 Kč v předprodeji považuji za více než přátelské.
Areál byl jako dlaň a nedá se říct, že by mi to vadilo - rozhodně mi to vyhovovalo více než obrovské a neútulné pláně zmiňovaného Votvírku. Bála jsem se, aby se areál nenaplnil lidmi k prasknutí, ale snad proto, že se akce vracela tu bylo poloprázdno - což možná nepotěšilo pořadatele, ale mně ano.

Dorazila jsem odpoledne, kdy svůj výstup končila kapela O5 a Radeček -mám tu šumperskou partičku ráda, jejich písně se nesou v klidném lehce melancholickém duchu.
Navazovalo Atmo Music, pro které nemám slova chvály - tento styl hudby se mi jednoduše nelíbí. Nevidím nic uměleckého na hudbě, kterou pouští z notebooku, kapuci vražené hluboko do čela, mávající ručičce a rádoby drsných slovech o životě a jeho krutosti.
Ne. Díky, ne.
Na koho jsem se velmi těšila, byl Medvěd 009 - jejich následovníky, Divokého Billa mám velice ráda a proto mi ani jejich hudba není cizí. Poskakovala jsem do rytmu a jednoduše si to užívala - zahráli mou oblíbenou (byť smutnou) píseň Pozdravuj a nechyběla ani klasika - Parní stroj. A protože o pár hodin později vystupoval i Divokej Bill na podium vystoupil jeho frontman Vašek Bláha, aby přátelé z Medvěda podpořil a zazpíval si s nimi pár písní. Mám tyto spolupráce moc ráda.

Medvěd 009 - Pozdravuj


Pak se na stage objevila má milovaná skupina UDG - od hradeckého Majálesu jsem je neviděla a jejich výstup byl vítaným odreagováním a radostným shledáním. Nové písně střídaly ty klasické a já byla spokojena.
Hvězdami večera byli bezesporu Billové. Nemohla jsem se dočkat, je to věčnost, co jsem je viděla naposledy! Koncerty byl velmi bujarý a protkaný množstvím přání, neboť Vašek Bláha slavil 40 let - a to je číslo významné. Do publika poslali obrovský nafouknutý balon oblepený gratulacemi.
Jejich výstup mě neskonale těšil - zahráli jedny z mých nejoblíbenějších; Lásko, Rozárce, Malování, Všema deseti. Samozřejmě nechybělo Plakala! Dali i ochutnávku z nové desky jsem na to velmi zvědavá.
Večer zakončily Rybičky 48 a bylo to velmi příjemné a energické. Je pravda, že jejich písně mi v mnohém splývají, ale nemůžu říct, že by mě nebavili.

A tak jsme uzavřeli festivalovou sezonu 2016. Držím Zavíráku palce, aby se na scéně udržel, protože si to zaslouží!

Trabantem Hedvábnou stezkou

$
0
0
...protože v televizi ujíždí již čtvrté trabantí dobrodružství rozhodla jsem se vrátit na jeho počátek.
http://www.filmarena.cz/obrazky/film_65_1.jpg
Na tachometru malého žlutého trabanta se otáčí 15ti tisící kilometr. Pod jeho koly zmizela polovina Evropy i většina států střední Asie. Po šesti týdnech strávených v jeho nerozměrných útrobách společně projeli Dan Přibáň, Vladislav Růžička a Jan Martin Kozel střední Evropu, Balkán, Turecko, Írán a Turkmenistán, aby se v uzbeckém Samarkandu jejich cesta opět zlomila na západ a přes Kazachstán, Rusko a Ukrajinu je dovedla domů. (csfd.cz + moje úpravy)


http://transtrabant.cz/fotografie/349.jpghttp://transtrabant.cz/fotografie/39.jpg
http://transtrabant.cz/fotografie/307.jpg
Můj názor: První dobrodružství žlutého autíčka, které putuje napříč kontinenty a jeho posádky není zdaleka tak slavným jako jeho mladší sourozenci a pro příznivce trabantů je odhalení jeho existence překvapením. Nadšení z toho, že existuje další cesta brzy střídá rozčarování - tento díl je totiž jiný.
Všechno bylo na počátku a snad proto zde vychází dílo, které není ani cestopisem ani dokumentem ani reportáží o cestě. Objevilo se tu od každého trochu a je otázkou, co proškrtat a co rozšířit.
Nemyslím si, že by tento počátek byl špatný, jak mnozí tvrdí. Na mě osobně působil jako videa z dovolené - tady památka, tady zajímavost, tady vtip, tady ukázka toho, jak jsme si žili a co se dělo. Není špatný, je jiný.

Doba ledová 5; Mamutí drcnutí

$
0
0

http://www.mat.cz/matclub/pict/program_movie_cz/face/4596.jpg

Jestli lze nějaké období pozemských dějin označit za hodně zajímavé časy nabité všemožnými katastrofickými událostmi, za časy, které každému pořádně prověří schopnosti přežít, pracovat pro tým a také sílu jeho charakteru, pak je to určitě doba ledová.
Veverčáka Scrat, jak je jeho nedobrým zvykem, ve snaze ulovit konečně věčně prchající žalud způsobí nehodu, z níž se vyklube katastrofa. Což vede i k zcela zásadnímu ohrožení naší planety, na kterou rázem míří asteroid jako hrom a ohrožuje ledový svět i s jeho obyvateli. A protože se naše parta skládá ze samých nefalšovaných a neohrožených hrdinů, nečeká na své vyhubení, ale vydává se na záchrannou výpravu do tajemné Geotopie, během níž ji potká nejen řada nebezpečenství, dobrodružství a komických chvilek. (csfd.cz + moje úpravy)


http://trailers.apple.com/trailers/fox/iceagecollisioncourse/images/thumbnail_24063.jpg
http://www.mat.cz/matclub/pict/program_movie_cz/main/doba_ledova_5_web06.jpg
http://www.hdwallpapers.in/walls/ice_age_5_collision_course-wide.jpg
Můj názor: Doba ledová se řadí mezi moje oblíbené animáky a svým způsobem mě těší, že se dočkala tolika pokračování. Bohužel kvantita si často bere svůj díl na kvalitě a to se projevilo i v Době ledové.
Film nám servíruje staré známé hrdiny (dokonce přináší jeden návrat) a salvu vtipů; to ale nemohlo vyvážit nedostatek děje. Vše plyne a nenastává žádný zvrat - mnoho jsem si slibovala od "dinoptáků" ale Ti se ukázali jako chabý záporáci a vše se uhnulo směrem ke Geotopii, která problém vyřešila, ale stejně ji nepovažuji za dobře rozehranou etapu.
Pátý díl se výborně hodí k odreagování a odpočinku ovšem nic víc (napříkla dojemný příběh jako v prvním díle Doby ledové) nehledejte.

Princezna Alžběta

$
0
0
https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/166260_big.jpg
Autor: Alison Weirová
Počet stran: 456
Anotace: Malá Alžběta, dcera Jindřicha VIII., nejmocnějšího z anglických panovníků, je princezna předurčená k životu na výsluní moci a slávy a lidé se jí klanějí jako králově dědičce. To vše se změní, když je její matka Anna Boleynová popravena za údajnou nevěru. Král holčičku vydědí, dá ji prohlásit za nemanželskou a ona je napříště nucena spoléhat jen na vlastní důvtip, aby v temných vírech doby plné intrik a náboženských svárů mezi katolictvím a nově zrozeným protestantismem vůbec přežila. Je svědkem protestantské regentské vlády svého bratra, mladičkého Eduarda VI., i nelítostné katolické obnovy své starší sestry Marie Krvavé, za jejíž vlády se jako ikona protestantské strany na krátký čas dokonce ocitá uvězněna v Toweru, a ač se důsledně distancuje ode všech spiknutí, hrozí jí smrt. Z hloubavé, předčasně vyspělé dívenky, jejíž osud je plný tragických zvratů, se nakonec stává nejslavnější a nejoblíbenější anglická královna... (dk + moje úpravy)



Můj názor:Kniha je od samého začátku psána z pohledu Alžběty - podat čtenáři vše, co se odehrává (a že to může být těžko stravitelné i pro dospělého) očima dítěte, které sotva odrostlo batolecímu věku nepovažuji za nejšťastnější rozhodnutí. Ač se sama autorka v doslovu pokouší umlčet nevěřící Tomáše historicky doloženými výroky malé princezny stále se nemohu smířit s tím, že by taková mohla být - bez ohledu na svou inteligenci, výchovu a dobu do níž se narodila. Zároveň je tu často přítomen pohled její starší sestry Marie a ten není nijak zvlášť záživný.
Tudorovská doba byla velmi temperamentní a proměnlivou a stejně tak Alžbětin život - chvíle na výsluní se střídají s bezmocí, beznadějí i strachem. Za podivnou postavu považuji její vychovatelku Kat - byť autorka knihy připoustí, že si její chování vysvětlila po svém byla nanejvýš zvláštní a myslím, že to nejednou Alžbětě pekelně zavařila. Mnoho věcí (to jak Alžběta vypadá či smýšlí) bylo mnohokrát opakováno a trochu mě to začínalo nudit. Stejně jako u Nevinné Zrádkyně se děj v jisté části podivuhodně zlomil a stal se rozvláčným - nic se nedělo, Alžběta stonala, trucuvovala a hysterčila. Závěr knihy byl skoro patetický.
Přiznávám, že dříve přečtená Nevinná Zrádkyně se mi líbila více; snad jsem knihy příliš srovnávala od Alžběty jsem čekala stejnou koncepci. Nicméně to je unikátní pohled ke dvoru Jindřicha VIII., a života samotné princezny - byť je mnoho motivů dokresleno autorkou stále je to cenný doklad toho, co se dělo.

Bohém zapomenutý dítě (Rybičky 48)

Inferno

$
0
0
http://img.goldposter.com/2016/09/inferno_poster_goldposter_com_6.jpg@0o_0l_800w_80q.jpg
Ve snímku Inferno se známý symbololog pouští do pátrání po stopách, které souvisí se samotným Dantem. Když se Langdon probouzí se ztrátou paměti v italské nemocnici, spojí své síly se Siennou Brooksovou, doktorkou, do které Langdon vkládá naděje, že mu pomůže ztracené vzpomínky znovu získat. Společně se pouští do závodu s časem, který je provede napříč celou Evropou ve snaze zabránit smrtícímu globálnímu spiknutí. (csfd.cz + moje úpravy)

https://roobla.com/wp-content/uploads/2016/05/inferno_2016_hanks.jpg
http://www.dw.com/image/36011871_303.jpg
http://nafilmu.cz/wp-content/uploads/2016/09/inferno-2016.jpg

Můj názor: Těšila jsem se! Nemůžu říct, že by mi film přinesl zklamání - bylo to spíše velké překvapení, protože závěr se výrazně odchýlí od knižní předlohy.
Ani předchozí díly nebyly chudé na napětí a Inferno v tomto ohledu nezklamalo ani v nejmenším - více než kdy dříve se tu rozhoduje o budoucnosti lidstva. Z mého pohledu tu bylo více akce - přestřelek, bitek, útěků, vyhrožování i přesvědčování, strachu. Historická stopa ve filmu vůbec kulhala na jednu nohu a celkově snímek těžil spíše z obav ohledně budoucnosti než z odkazů minulostil
Hudební podkres si vzal základ z Šifry mistra Leonarda a byl to vynikající tah - všechno to, co se odehrávalo - a že to bylo samo o sobě dost dobré! to pozvedlo na ještě vyšší úroveň. Tom Hanks v roli geniálního historika opět boduje a představitelka Sienny mu zdatně sekundovala.
Vřelé doporučení ;)

Dlabeme na to

$
0
0
Neslavím Halloween.
Jen jsem si vždycky chtěla vydlabat dýni.
A tak na to došlo :)

Sama sebou

$
0
0
Čím vás překvapím dnes? Je to významné... :)

Šamponová pěna se rozstřikovala po celé koupelně a v duchu jsem si představovala, jak na mě mamka bude koukat vyčítavě, až se sem dostane. Prameny mě šimraly na zádech a se zalíbením i údivem jsem si prohlížela, jak je mám dlouhé.
A v tom se ze zástupu dní, které míjí jeden jako druhý vynořil den D. Den dreadů.
Ano, jsou to dva roky. Dva roky, co mám na hlavě toto úžasné vrabčí hnízdo a neměnila bych ani za nic.
Jsem spokojená.



Harry Potter a prokleté dítě

$
0
0
http://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303983/big_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg
Autor: J.K.Rowling, J. Thorne, J. Tiffany
Počet stran: 424
Anotace: Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst.


Můj názor:
Na knihu jsem byla obrovsky zvědavá (který potterovský fanoušek by nebyl?), ale zároveň jsem se snažila nic neočekávat a opakovala jsem si, že to už NENÍ Potter sága.
A opravdu to není Potter sága.
Začnu tím pozitivním - vrátili se naši oblíbení hrdinové. (Do)Vysvětlilo se tu pár věcí z minulosti a to bylo příjemné. Samozřejmě nechybělo několik vtipných smečů. Alternativní reality byli nanejvýš zajímavé.
ALE.
Naši oblíbení hrdinové se vrátili v poněkud podivném hábitu. Hermiona jako povýšená ministryně, která nemá čas na nikoho a nic kromě svých povinností (a rovnání Harryho papírů), Ron jako polozapomenutý hrdina, který se snaží být vtipný a přitom je neskutečně trapný a hloupý, Draco jehož různorodé projevy nemají daleko k emoční labilitě, Ginny podivně experimentující s životním stylem a tiše respektující výstřelky svého manžela a Harry, chladně odtažitý a uvláčený životem. Rose Grangerová-Weasleyová, která se chová jako spratek první třídy, Albus, kterému nikdo nerozumí (včetně jeho samotného) a tragikomická postava Scorpiuse - i když ten mi byl konec konců nejsympatičtější. A samozřejmě pozoruhodná Deplhini.
Zápletka s obracečem času je ve své podstatě obrovsky zajímavá, ale všechno mi přišlo nesmírně uspěchané (jasně je to divadelní hra a nemůže se rozepisovat jako v sedmi románech). Problémy vznikaly víc než rychle a stejně tak se řešili - v jednoduchosti je krása, samozřejmě. Ale někdy je to krásno vytlačeno pocitem, že autor nevěděl, jak z šlamastyky ven a napsal první, co jej napadlo. Mnoho situací nemělo daleko k americkým filmům - dlouholeté konflikty vyřeší jeden rozhovor, vášnivá vyznání ve chvílích ohrožení života... Chvíli jsem čekala, kdy si přečtu scénickou poznámku o rozeznění hudby, všichni se roztančí a tím se trable smažou jako v High school musical. Nemůžu říct, že by alternativní reality nebyly zajímavým čtením. Jen mě zaráželo, jakým šmahem se dokázala spravit změněná minulost.
A TOP zápletka? Chtělo se mi zařvat "To jako vážně?!" Ne, to bylo z mého pohledu opravdu velmi, velmi ubohé a velmi nepodařený pokus o vygradování děje.
Opravdu nevím. Necítím se nadšeně. Myslím, že Rowlingová měla nechat tuto éru spát...

Hotel Transylvánie

$
0
0
http://www.filmofilia.com/wp-content/uploads/2012/07/Hotel-Transylvania-06.jpg
Málokdo o Draculovi ví, že není jen princem temnoty, ale také vlastníkem stylového Hotelu Transylvánie - luxusního pětihvězdičkového resortu, kde se mohou všechna monstra světa dostat daleko od všech a být jen sami sebou v bezpečném prostředí bez lidí. Ale pro Drákulu existuje ještě daleko důležitější důvod, proč držet obyčejné smrtelníky dál od Hotelu Transylvánie: aby ochránil Mavis, svojí milovanou náctiletou dceru. Jako většina teenagerů i Mavis chce opustit hnízdo a prozkoumávat velký svět za hranicemi hotelu. Jenže to je myšlenka, která Draculu skutečně děsí! A navíc se blíží termín, kdy se budou ve velkém stylu slavit narozeniny jeho milované Mavis a v hotelu se nečekaně objeví člověk… (csfd.cz)

http://www.wallpaperawesome.com/wallpapers-awesome/wallpapers-cartoons-comics-awesome/wallpaper-hotel-transylvania-1-cartoons.jpg
http://www.kinema.sk/files/recenzie/20121042338%5C/36291-1735142-4.jpg
http://vignette1.wikia.nocookie.net/hoteltransylvania/images/c/cf/Hotel_transylvania_therapy_by_lickried-d5z3u1d.png/revision/latest?cb=20130508025849
Můj názor: Hotel Transylvánie je pro mě ukázkovým případem filmu, který je svým žánrem určen dětem, ale při sledování zjišťujete, že děti z toho rozhodně nemohou mít takový požitek jako dospělí.
Je to přímý útok na vaší bránici - chechtala jsem se od začátku do konce, ať už hláškám, komickým scénkám nebo jen výrazům, které probíhali postavám po tváři.
Víc jak vřele doporučuji!

Diskuze č. 26

$
0
0
Je tu čas na další povídání :)
O čem tentokrát?
https://cdn.myshoptet.com/usr/www.origostriko.cz/user/shop/big/79(1).jpg?56a7c02c
Zlozvyky.

Jaké jsou vaše neřesti? Nebo snad žádné nemáte? A který zlozvyk Vás dokáže rozpálit doběla? Anebo Vám snad některý příjde roztomilý? Kde se zlozvyky berou, proč je tak těžké se jich zbavit?
Piště o čem chcete :)

Podle mě má úplně každý člověk zlozvyk! Pak už jde jenom o to nakolik umí svou libůstku skrývat a jakým způsobem je orientované/tolerantní okolí. Jsou zlozvyky, které velkoryse přehlížíme a nevšímáme si jich a další jsou nám trnem v oku.

Své zlozvyky považuji za poměrně dobře zvládnuté - dávám jim průchod v neformálním prostředí a nepostřehla jsem, že by se nad tím někdo rozčiloval. Spíše se tomu zasmějeme.
Můj první zlozvyk je kontrola budíku - občas přemýšlím, zda to nepřechází do obsese :D Nejspíš to zní dost zajímavě, ale radši si budík a jeho nastavení třikrát překontroluji než zaspat. Tento zvyk v podstatě nikoho neobtěžuje kromě mě samotné, když už jsem na hranici spánku, ale začne ve mě hlodat červík, co touží ještě jednou pohlédnout na displej a zkontrolovat správnost nastavení.
Můj druhý zlozvyk je olizování příborového nože - a to se prostě nedělá, jak mi často připomíná má babička. Proto to mám na paměti a činím tak pouze v soukromí domova nebo před babičkou, abych jí namíchla.
Čeho si na sobě všímám v poslední době je protáčení očí, když s někým mluvím. Bohužel se mi to stává ve chvílích, kdy mluvím s nějakou "vyšší šarží" například u zkoušky. Je to tím, jak hledám vhodná slova, uvažuji, co povím dál. A uvědomuji si, jak nevhodně to může působit :D Dávám si na to obzvláštní pozor a kompenzuji to klopením očí.

Byť se považuji za tolerantní bytost k šílenství mě dovádí, když někdo praská klouby - za to bych mu je přerazila na místě. Ten zvuk mi přijde vrcholně nechutný a pleskám každého, kdo se přede mnou takového prohřešku dopustí.
Co mi taky vadí je neustálé plivání kolem sebe - i když si nejsem docela jistá, zda to je zlozvyk nebo jen prasečina
A do třetice nemám ráda, když někdo chodí pozdě. Samozřejmě se to někdy může stát každému, ale chápete ten rozdíl - zpozdím se jednou anebo chodím pozdě vždy.

A co vy, hříšníci? :)

Hodný dinosaurus

$
0
0
https://www.falcon.cz/content/files/_filmy/the-good-dinosaur/film-plakat-2013.jpg
Co kdyby asteroid, který jednou provždy změnil život na Zemi, naši planetu minul a obří dinosauři nikdy nevyhynuli? Apatosaurus jménem Arlo spřátelí s člověkem. Na cestách drsnou, ale překrásnou divočinou se Arlo naučí čelit svému strachu a zjistí, že je schopen velkých činů. (csfd.cz + moje úpravy)

http://eurozpravy.cz/pictures/photo/2015/11/23/dinosaurus-1448271521-8cfc8f94_660x371.jpg
https://i.ytimg.com/vi/7lbPi6TIuHE/maxresdefault.jpg
http://ze.tode.cz/wp-content/uploads/hodny_dinosaurus_online_3.jpg
Můj názor: Bezprostředně poté, co jsem shlédla trailer jsem vyhlásila, že mi je úplně jedno nakolik je mé přání dětinské, ale tento film musím bezpodmínečně vidět.
Byla to pohádková podívaná a přesto v sobě nesla hluboké poselství o důležitosti přátelství - a také o tom, jak nás přátelství může překvapit, protože mnohdy se jako spřízněná duše ukáže někdo od koho to nečekáme.
Film je plný paradoxů - Arlo, který pomalu roste do největšího tvora na světě má více starostí než radostí a ochráncem se mu stané batole, které jej svým vlastním jednáním učí odvaze a navzázem si ukazují své světy. Rozhodně doporučuji ;)

Zakázaný tour

$
0
0

http://www.ponorka-litvinov.cz/wp-content/gallery/2016/20161126_pono-tour.jpg
Že už mám procestované desítky koncertů a nemůžu být ničím překvapená? Kdepak!

V rámci turné kapely Imodium jsem si poprvé vyzkoušela nákup lístků přes smsticket - dlouho jsem se tomu bránila, jednak proto, že nemám nejnovější mobil a taky proto, že ráda v ruce držím papírovou vstupenku. Čas na to, abych zašla na prodejní místa se nenašel a tak jsem se uchýlila k mobilní variantě a mé hodnocení je příznivé - bylo to rychlé a pohodlné, bezproblémové. Vstupenky přišly ihned po zaplacení, jak na mobil, tak na e-mail. Poplatek (dle mých zkušeností) nižší než kdybych nakupovala na pobočce.

A co mě ten večer čekalo? Především to byla jedna z mých nejoblíbenějších kapel. Nebudu předbíhat a začnu od začátku.





Koncert se konal v Hradci Králové v příjemném (byť prostorově maličkém) AC Klubu. Tento klub mám ráda pro je komorní atmosféru, nekonečně sympatického a ochotného "číšníka" Ivánka a taky proto, že se v prostorách klubu nekouří. Ač proti kuřákům nic nemám, není mi příjemné vrátit se domů a smrdět jako… Však víte jak.

Večer zahajovala kapela Nouzovej Východ a měla před sebou nesnadný úkol - zaujmout hrstku lidí, kteří v klubu byli. Při posledních písních skutečně přilákali několik posluchačů k podiu, ale bylo to s vypětím sil. Vlastně si myslím, že by mě jejich styl tvorby nebyl proti srsti, ale byli tak špatně nazvučení, že byl slyšet jen řev nástrojů a text zanikal. Za mě palec dolů, ale body za to, jak neztráceli elán.

Po mírně rozpačitém úvodu nastoupila na pódium známá jména. Je trochu paradoxní, že píšu "jména" a nejsem si jistá, jak kapelu titulovat. Před pár měsíci se jednalo o Zakázané Ovoce, ale pak došlo k roztržce mezi členy kapely a rozdělili se na dvě poloviny - ve hře jsou velmi neslušná slova, žádosti a žaloby. Každý má pochopitelně svou pravdu. Sama na tuto událost názor nemám. Větší frakce kapely si začala říkat Ukradené Ovoce - původně to bylo neoficiální, ale zdá se, že se to vžilo. Nepovažuji se za posluchačku Ovoce a přesto jsem si myslela, že mám jejich songy celkem slušně v malíku. Jejich výstup mi dokázal, že mám co dohánět! Užívala jsem si. Houpala jsem se do rytmu a byla jsem naprosto spokojená s tím, že zahráli těch pár písniček, co jsem znala. Zbytek dostuduji "do příště". Do publika byly vhozeny balonky s logem Ovoce a Imodia a ihned jsem po nich zatoužila…

Zakázaný/Ukradený Ovoce - Závislost



Po přídavku byla na řadě kapela Imodium, kvůli které jsem na koncert šla. Jejich tvorbu mám velice ráda, ale málokdy se mi poštěstí vidět je naživo - na festivaly je příliš nezvou a turné také nejezdí s frekvencí jako jiné kapely. Byl to naprosto báječný nářez! Hráli především písně z poslední desky Valerie, ale neopomněli ani starší písničky. Skákala jsem nejen do rytmu, ale také nadšením - zahráli jedny z mých nejoblíbenějších. Samozřejmě to byla titulní píseň Valerie, ale také Příběhy o synovi - vzpomínete, psala jsem na tuto píseň songfic a vůbec k ní mám hluboký vztah.

Zajímavou změnou bylo to, že přídavkovou píseň Břehy zařadili do playlistu a na závěr nám dali Deset životů.

A víte, co bylo snad úplně nejlepší?! Podařilo se mi ukořistit ten balonek. Odcházela jsem naprosto spokojená.
Viewing all 30639 articles
Browse latest View live