Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all 30639 articles
Browse latest View live

Prometheus

$
0
0
https://optimalhumanmodulation.files.wordpress.com/2013/11/prometheus_unused_poster_08.jpg
Dva mladí, úspěšní archeologové Elisabeth Shaw a Charlie Holloway objevili na různých místech Země několik jeskynních piktogramů z dávných civilizací a postupně se jim podařilo rozkrýt, že všechny piktogramy poukazují na jedno jediné místo ve vzdáleném vesmíru. S týmem dalších badatelů se tak na palubě kosmické lodi Prometheus vydávají na cestu, na jejímž konci chtějí nalézt odpovědi na nejzákladnější a nejniternější otázky lidského bytí.
Nikdo z posádky ovšem není připraven na nepředstavitelnou hrůzu, která na ně čeká a netuší, že právě oni budou muset svést děsivý boj o záchranu budoucnosti lidské rasy. (csfd.cz)

http://www.aceshowbiz.com/images/still/prometheus-img05.jpg
http://www.marastmusic.com/var/ezflow_site/storage/images/media/images/review_prometheus-e1338953180624/552579-1-cze-CZ/review_prometheus-e1338953180624.jpg
http://cdn.collider.com/wp-content/uploads/prometheus-movie-image1-600x382.jpg
Můj názor: Námět filmu je poutavý a slibuje zajímavou podívanou. Pro mě se tato podívaná proměnila v hledání odkazů různých filmů a nejvíce se mi tam promítl film Vetřelec popř. Vetřelec versus Predátor. Každopádně - vzdálená planeta, nehostiné podmínky, otázky, které zajímají snad všechny i když si to nepřipustí (odkud jsme přišli, proč jsme přišli, kdo nás stvořil) a touha odhalit záhady. Lekací scény. Nechutné scény. Závěr slibuje pokračování, tak uvidíme s čím producenti přijdou. Za pár let.

Alenka v říši divů; Za zrcadlem

$
0
0
http://cdn.collider.com/wp-content/uploads/2016/02/alice-through-the-looking-glass-new-poster.jpg
Alenka Kingsleighová se ujala řemesla po svém otci a strávila několik posledních let na divokých vlnách světových oceánů jako mořeplavkyně. Po svém návratu do Londýna objeví kouzelné zrcadlo, skrz které se dostane zpět do fantastické Říše divů, kde se znovu shledá se svými starými známými: Bílým králíkem, houseňákem Absolemem, kocourem Šklíbou a potrhlým Kloboučníkem, který není ve své kůži. Kloboučník totiž ztratil svou svoucnost a tak Bílá královna Mirana vyšle Alenku zapůjčit si Chronosféru. Cestou do minulosti se Alenka setkává se svými přáteli - i nepřáteli - v různých dobách jejich životů. Alenku čeká nebezpečná cesta, během které musí zachránit potrhlého Kloboučníka dřív, než jí vyprší všechen čas. (csfd.cz + moje úpravy)


http://www.shockya.com/news/wp-content/uploads/alice-in-wonder-through-the-looking-glass-image.jpghttp://img.lum.dolimg.com/v1/images/videothumbnail_alicethroughthelookingglass_trailer_disn_969726ca.jpeg?region=0,0,1024,576
https://coubsecure-a.akamaihd.net/get/b155/p/coub/simple/cw_timeline_pic/264bef0be30/eb0d6762bca550598ca40/big_1447271838_image.jpg
Můj názor: Přiznávám, že po výměně režiséra jsem se o Říši Divů mírně obávala a předpokládala jsem, že ztratí svou fanstičnot, protože Tim Burton je sám o sobě Alenka v Říši Divů. Film ve své podstatě navazuje tam, kde předchozí díl skončil a Alenka se opět utkává s problémy v reálném i imaginárním světě.
Z obsazení Saschy Barona Cohena jsem nebyla vůbec nadšená - mezi moje oblíbené herce se neřadí spíš naopak; nakonec mu patří všechna čest, protože postavu Času ztvárnil skvěle bez jakéhokoliv trapného přehrávání, které mu bylo v jiných rolích vlastní. Helena Bonham Carter už mezi moje oblíbence patří a v tomto díle mě bavile neskutečně - dost možná nejvíce. Už její první slova mě naprosto dostala do kolen.
Většinou mám pocit, že pokračování úspěšných filmů nejsou zdařilé, ale myslím, že Říše divů udržela laťku :)

Prach a dým (UDG)

$
0
0
Nepochybně jste si všimli, že blog se ošatil do nového kabátku ;) Berme to jako předčasný dárek k jeho narozeninám (o tom až později) a současně se klaňme směrem Moreen, které za tento nádherný počin vděčím.

Relativní novinkou je i písnička, kterou vám přináším. Vznikla pod taktovkou mojí oblíbené skupiny a patřila k pilotním singlům jejich nové desky. Osobně patří k mým nejoblíbenějším přestože je smutná a mrazí z ní do morku kostí.

Seven

$
0
0
Možná tento můj každoroční projev nedýchá originalitou, ale pár řádků napsat musím - z nostalgie i hrdosti.
Blog my-world-is-fantasy slaví sedmé narozeniny :)
Moc mě to těší a do dalšího roku doufám ve větší počet komentářu ;)
A pro sebe si přeji spousty nápadů na články a především trochu více času na jejich tvorbu :D http://previews.123rf.com/images/viktorijareut/viktorijareut1510/viktorijareut151000689/46534442-Birthday-cake-with-birthday-candle-number-seven-on-top-Seventh-birthday-cake--Stock-Photo.jpg

Čtyři dohody

$
0
0
http://files.cestaksebe2.webnode.sk/200000137-296302a5bd/img_163623_orig.jpg
Autor: Don Miguel Ruiz
Počet stránek: 135
Anotace:Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.



Můj názor: Kniha je z mnoha stran ceněná a myslím, že oprávněně. Obsahuje nejednu inteligetní myšlenku, ale také poznámky, které nutí k zamyšlení, přináší mnoho inspirace.
Nemůžu říct, že by se můj život po přečtení radikálně změnil ani že bych se rozhodla žít podle Čtyř dohod. Každopádně si myslím, že kdyby se lidé Čtyřmi dohodami řídili - nebo se minimálně zamysleli než vypustí něco z pusy - mohlo by být na světě o něco příjemněji. Rozhodně jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou a Dohody budu mít na paměti - nebyly to ani trochu hloupé nápady.
A před přečtením bych doporučila sáhnout po knize Láska, vztahy a přátelství. Není to bezpodmínečně nutné, ale autor na ní jemně ukazuje a osobně mám pocit, že mi Čtyři Dohody četli lépe, když jsem se v rámci minulé knihy "seznámila" s toltéckým učením a autorovým přístupem.

Warcraft: První střet

$
0
0
http://cdn1-www.comingsoon.net/assets/uploads/gallery/warcraft-1387407720/warcraft_ver8_xlg.jpg
Království Azeroth a říše Draneor se od sebe nemohou lišit víc. Azeroth je vzkvétající říše lidí, v níž moudře panuje král Llane. Jeho vojsko vedené rytířem Lotharem a společenství mocných kouzelníků v čele s mágem Medivhem důsledně chrání mírumilovnou civilizaci. V Draenoru představuje život permanentní boj mezi znepřátelenými rasami Orků, jež spojí až neporazitelný nepřítel, nákaza, která v jejich zemi postupně ničí vše živé. Jejich vůdce Gul´dan vytvoří s pomocí temné magie portál, kterým můžou Orkové proniknout do jiného světa a ten si osídlit. Shodou okolností se jejich cílem stane právě Azeroth, jehož obyvatelé jsou ochotní bránit svou zemi do posledního muže, ostatně nic jiného jim ani nezbývá. Zdá se, že ničivý střet civilizací nelze zastavit, ti, kdo hledají náhradní řešení, přesto existují. (csfd.cz)


http://www.gannett-cdn.com/-mm-/9c815c35d5279b3c2ab82e801bcbe5dbd0ddd12a/c=320-0-2525-1246&r=x633&c=1200x630/local/-/media/2016/05/26/USATODAY/USATODAY/635998497179519905-guldan.jpghttp://im.tiscali.cz/games/2016/06/08/637062-warcraft-movie-1920x1080.jpg
http://www.gannett-cdn.com/-mm-/5a7cbb06b3ca26d625bdb8737e08f2bd9a750ead/c=250-0-2424-1228&r=x633&c=1200x630/local/-/media/2016/05/24/USATODAY/USATODAY/635996771751423449-khadgar.jpghttp://static.srcdn.com/slir/w1000-h501-q90-c1000:501/wp-content/uploads/Warcraft-Movie-Medivh.jpg

Můj názor: K filmu jsem usedala zcela nepolíbená poznáním; o Warcraftu jsem věděla pouze to, že to je (nějaká) počítačová hra. Kdo je na tom podobně jako já určitě se sledování bránit nemusí - v průběhu děje jsem vše (dost rychle) pochopila a to, že se jedná o počítačovou hru jsem během sledování upozadila. Vnímala jsem rodící se příběh, který byl poměrně zdařile vystavěn.
Hlavní mužská role z mého pohledu mírně zaostávala, ale pohled na Strážce vše bohatě vynahradí (minimálně dámskému publiku). Orkové jsou rasa, se kterou se pravděpodobně nechcete ani potkat natož dostat do křížku. Ocenila jsem přítomnost elfů i trpaslíků (byť okrajově) a zařadila Gryfa mezi svá oblíbená zvířata. Minimálně příznivci fantasy by sledováním nemuseli být zklamaní.

Sníst či nesníst?

$
0
0
O svém vegetariánství a zajímavých reakcích lidí s tím spojených jsem už psala. Čas pokročil a nashromáždily se mi další zajímavé poznámky a hlášky.
https://ruthreallywrites.files.wordpress.com/2013/10/protein.jpg


"Ale zvířata jsou tu proto, abychom je jedli!"
Přijde mi zajímavé, že ve spojitosti s tímto argumentem jsou zabíjeny šelmy a jiní dravci, kteří si dovolí ublížit či zabít člověka. Není tu člověk od toho, aby jej lev/medvěd/žralok sežral, protože je v pozici silnějšího a má právo jej sníst?
Inu, nejspíš příliš filozofická otázka.

"A kdybych do toho velikého hrnce dal jediný kousek masa, už by sis nevzala?!"
Bez komentáře.

"A kdybys byla na opuštěném ostrově a hrozilo ti, že umřeš hlady, zabila bys zvíře?"
Za tuto otázku bych fackovala všechny, kteří ji kdy vypustili z úst. A na oplátku se ptám - co chcete, abych odpověděla?
Pokud odpovím, že bych zvíře nezabila, tazatel se začne vzpouzet a vykřikovat hesla o pudu sebezáchovy. A jestliže řeknu, že bych zvíře zabila, pak se samolibě usměje a odpoví, že to věděl hned, že to s ním mým vegetariánstvím nebude tak horké.
Myslím, že nikdo z nás bez ohledu na to, jak se stravuje si neumí takto extrémní a vyhrocenou situaci představit a ani při sebelepší snaze nemůže odpovědět "správně".

"Neříkej mi, že bys to poznala, kdybych ti do jídla propašoval kus masa!"
Opět bez komentáře, ale jako bonus děkuji za upozornění a už si od tebe nikdy nic nevezmu.

"Vždyť to je ryba!"
Kdy přesně se ryba od zvířete posunula k plovoucí zelenině?

"Když by ti někdo dal milion snědla bys maso?"
Mnoho lidí bohužel stále nepochopilo, že nejíst maso neznamená sázku nebo soutěž o výdrž. Je to o přesvědčení.
Samozřejmě, že narazíte i na lidi, co se do pózy vegetariána staví, protože si pak připadají zajímavější, ale v kterém odvětví na takové pozéry nenarazíte?

"Vegetariánství není zdravý."
Oproti tomu salám k snídani, šunka ke svačině, stehýnko z KFC k obědu a bůček k večeři zdravím sálá.

Co vám budu povídat… Je to zajímavost za zajímavostí. Tak zase příště, až se o svém jídelníčků dozvím zase něco nového.

Kdo chytá v žitě

$
0
0
http://eshop.knihydobrovsky.cz/files/mod_eshop/produkty/full/k/978-80-7207-369-6_kdo-chyta-v-zite_100518.gif


Autor: J. D. Sallinger
Počet stran: 189
Anotace: Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel...). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem.


Můj názor: Opravdu jsem se snažila přijít knize na chuť, ale nepovedlo se. Bylo to pro mě nudné a nezáživné, stále dokola se opakující výrazy a fráze a hlavní postava Holden - nemůžu říct, že bych proti němu získala averzi, ale nebavil mě. Kluk, co pohrdá všemi a vším, co ho obkolupuje, neskonale se nudí a hraje si na to, jak se po všech stránkách vyspělý a jiný - a přitom mi přišel jako všichni kolem něj a možná ještě horší. Stylizoval se do nemožné pózy a v ničem mu to nepřidávalo.
Možná jsem necitelná k jedné z knižních klasik, ale čtenářský požitek jsem si neodnesla.

Rhapsody - The Magic of the Wizard's Dream

$
0
0
Kvalita není nejoslnivější, ale učarovala.
Christopher Lee měl magický hlas...

Battle of Bastards aneb 6. série GoT

$
0
0
Čekání na novou sérii bylo opravdu dlouhé, ale přineslo své plody. Ve spleti her o trůny není lehké se orientovat a tím spíše udržovat si povědomí o tom, kdo již zesnul a komu se stále daří udržet se naživu. Nicméně bych tuto sérii označila za jednu z nejpovedenějších či lépe řečeno za nejvíce dějovou - mnohé linky dlouhodobě stagnovaly, scénaristé se jim nevěnovali vůbec (Bran) či chodili v kruhu a vývoj byl nulový ( Daenerys).



Stejně tak bych o sérii řekla, že přinesla jedny z nejemotivnějších momentů - vévodí tomu vysvětlení Hodorova "postižení", Davos Mořský a jeho střed s Mellisandrou v posledním díle, mladá lady Mormont a její řeč na podporu Jona, Sansina pomsta, ale i drobnokresba jako byl Theonův pohled a tiché přiznání, že zamíří zpátky domů.
Jak jsem naťukla v úvodu článku scénář se vrátil k zanedbávaným linkám a odkryl nejedno tajemství - to především v případě Brana a minulosti rodu Starků. Matka Draků se po delší době dostala do pořádně akce a její linka konečně pokročila - jak jsem mnohokrát zmiňovala její linku jsem si velmi oblíbila, ale poslední série nebylo nač koukat. Její spojenectví s Tyrionem považuji za velmi povedené; ač oproti předchozím sériím dostal trpaslík minimum prostoru bylo nač se dívat a co poslouchat. Dovolím si projevit radost nad tím, že se nejednou objevili draci - to jsou zajímaví domácí mazlíčci a člověk ví, že se o ně může opřít. Scéna s draky pod Pyramido a Tyrionem byla velmi působivá. Ještě menší prostor než je minimum dostali moje oblíbení Martellové z čehož jsem byla zklamaná, ale závěr série sliboval, že se s nimi neloučíme.
http://images.essentialkids.com.au/2016/05/02/7389454/Article%20Lead%20-%20wide1008696115gok5zcimage.related.articleLeadwide.729x410.gojuwj.png1462213332360.jpg-620x349.jpg

Tuším, že největším magnetem a otázkou série byl pro mnohé osud Jona Sněha - tato postava mi dost lezla na nervy a když jsem si ho v páté sérii oblíbila vzalo to s ním rychle za své. Každopádně jsem pro něj nijak zvlášť netruchlila už jen z přesvědčení, že bude opět oživen. Proč by se Mellisandra vrátila? Postava Jona se v této sérii pevně zakotvila a jeho projevy se mi líbili. Oceňuji, že se nezapomnělo ani na Divoké a v ději nadále zůstávají
Sansa pro mě byla od začátku zvláštní postavou - ač prakticky dospělá měla jsem pocit, že se chová jako malé rozmazlené a především dost naivní dítě. Byla jsem více než překvapená, když se slepě svěřila do rukou Malíčka, který je předal Boltonům. Sansa pro mě touto sérii velmi vyzrála, líbil se mi její zdravý pohled na věc a přiměřená (sebe)kritika. U Malíčka se mi malinko zdálo, že ztratil na zdravém rozumu a jsem zvědavá, jak ovlivní další série.

http://www.smh.com.au/content/dam/images/g/o/w/j/g/m/image.imgtype.articleLeadwide.620x349.png/1463391881175.jpg

Překvapená jsem byla vývojem Cersei respektive zakončením série - měla jsem totiž pocit, že jediná věc na světě, ke které chová skutečné city jsou její děti. Nechci předbíhat děj, ale myslím, že její postava se dobrého konce nedočká.
Dlouhodobě nechápu/neztotožňuji se s dějem ohledně Aryi. Události v Braavosu se mi jeví jako nepochopitelné a zamotané a podobně tak Aryina motivace - co tedy od života chce? Neměla jsem pocit, že touží být lady a najednou mluví o tom, že se vrací domů a záhy pokračuje ve svém řádění. Za její nejpovedenější scénu považuji okamžik, kdy Jacquenovi oznamuje kým a je a odchází.

Šestá série byla opravdu naplněná, což oceňuji, nemám ráda díly, ve kterých se nic neděje. Opravdu doufám, že následující série přinese minimálně stejnou dávku kvality.

*Ruku v ruce s mým lehkým shrnutím šesté série GoT přichází oznámení, že odjíždím do luhů, lesů a hájů v tradiční roli oddílové vedoucí. Držte mi palce, čeká mě toho víc než dost.
Přednastavila jsem pár článků, bavte se dobře a komentujte! :)*

Mašina (Divokej Bill)

$
0
0
Pro mě dosti silná píseň...

*Přednastaveno*

O zdravotnictví a přístupu jeho zaměstnanců

$
0
0
Zdravotnického personálu si vážím - myslím, že to je náročná práce, při které nesou velkou zodpovědnost. To ale nic nemění na faktu, že někteří lékaři a sestry jsou nadstandardně nepříjemní a stejně tak nepřístupní vyjádření pacienta. Odběry krve budiž nádherným příkladem.

http://cliparts.co/cliparts/8Tz/nLL/8TznLL9Xc.jpg


Každý si může myslet, co uzná za vhodné, ale hned zkraje se přiznávám, že se mi při odběrech krve dělá špatně. Vím, že to nijak zvlášť (někdy dokonce vůbec) nebolí, nevadí mi (moje) krev a stovky dalších argumentů na styl "vždyť to nic není" umím odpálit, ale špatně se mi bude dělat stále. Nicméně o této své slabosti vím a nedělám z ní nic extra - jen na to při odběrech krve upozorňuji a chápavější (chytřejší) sestry mi ihned nabídnou, abych si rovnou lehla.
Bohužel existují i takové sestry, které na můj názor neberou ohled - snad proto, že se jim zdám příliš mladá na to, abych mohla svéprávně usoudit, jestli se mi při odběru krve dělá nebo nedělá zle a moje sdělení spojené s prosbou neberou na vědomí. Nedávno se tak jedné sestře stala nepříjemnost, protože jsem uprostřed odběru omdlela, elegantně jsem se začala sunout z židle, na kterou mě posadila, směrem k zemi a ona měla jehlu zapíchnutou v mojí žíle. Dokonce se na nás přišel podívat doktor, co tam provádíme.
Abych nebyla nespravedlivá, musím říct, že jsou i moc hodné sestřičky - například ta, u které jsem byla naposledy. Nemusela jsem nic říkat, už jenom z mého vyděšeného pohledu poznala, že odběr krve není má oblíbená disciplína a navrhla mě, abych se uložila na lehátko. Během odběru na mě moc mile mluvila a odváděla mou pozornost.
"Hezky si dýchejte, zhluboka… Až to budeme mít za sebou, zajděte si na dobrou snídani, na rohu je kavárna a mají vynikající čokoládový dort… Máte ráda dorty? Pěkně nádech a výdech…" Nebyla jsem stavu jí děkovat, ale moc se mi její přístup líbil. Dokonce jsem měla vnitřní pocit, že mi není tak zle, jak mi obvykle bývá. Pak ovšem sestra prohlásila "Vidíte, ještě si to jednou přepíchnu a bude to za námi." Vnitřní pocit byl ten tam a zase jsem si připadala jako králíček zahnaný do kouta smečkou psů. Každopádně snaha se cení!

*Přednastaveno*

Kafe a cigárko (aneb Historky z hereckého podsvětí)

$
0
0
http://knihy.abz.cz/imgs/products/img_425697_orig.jpg
Autor: Marie Doležalová
Počet stránek: 264
Anotace: Důvěrně znát svět, o kterém píšete. Psát tak, aby se všichni aktéři popisovaných příhod poznali, a cítili se polichoceni či pobaveni, nikoli dotčeni. Musíte být vtipná a inteligentní a psát tak dobře, že vaše články vyhledávají i lidé, kteří by za jiných okolností žádný blog ani historky z hereckého zákulisí nikdy nečetli (ze zásady). A hlavně - musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat.
Zkrátka a dobře: musíte psát jako Marie Doležalová.


Můj názor: Formát knihy je opravdu unikátní a zaujme na první pohled nicméně po praktické stránce jsem s ním nesblížila za celou dobu četby, kniha se mi v ruce nedržela dobře. Nicméně pochvala směřuje k vtipným ilustracím, které příběhy doprovází.
Autorčin styl je originální už jen tím, že kniha vznikla na základě článků psaných na blog (podobně jako Deníček moderního fotra). Protože se v divadle také pohybuji nejednou jsem se řehtala o hodně víc, protože jsem v popisovaných situacích poznávala sama sebe či nás skromný soubor. Příběhy nejsou nijak zvlášť dlouhé, jsou čtivé a plné sarkasmu; kamenem úrazu je, že jsou poměrně neměnné - výrazy, situace, myšlenky. Lépe se mi četlo po pár stránkách (dva-tři příběhy) jinak mi Marie začala jít na nervy. To ale neznamená, že by se mi kniha nelíbila, bylo to příjemné uvolnění a odreagování.

*Přednastaveno*

Simon´s cat

$
0
0
Znáte? Neznáte?
Příběhy této kočky mě opravdu baví :) Našla jsem pár mých oblíbených dílů.

Cat Man Do




Field Trip


Hot water


A co vaše oblíbené díly? :)
*Přednastaveno*

Muži ve zbrani

$
0
0


Asta la vista, moje táborová výprava byla úspěšně završena. Neochudím Vás o článek, jak jsme se měli, ale budete si muset počkat neb opět odjíždím. Užívejte léta! :)

http://wales.cz/download/img/produkty/4834-b-pratchett-Z15-muzi.JPG
Autor: Terry Pratchett
Počet stran: 430
Anotace: Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného.


Můj názor: Nemůžu se označit za milovníka příběhu s detektivní zápletkou, ale do jednoho jsem se teď ponořila naprosto ukázkově. Podařilo se mi načnout další linku Zeměplošských příběhů a první setkání s Noční hlídkou považuji za velmi zdařilé. Smála jsem se nemálo byť to mnohokrát byl humor dosti černý - všechny Pratchettovi knihy nesou nátisk našeho světa a jeho historie, vynálezů i osobností zabalených do jedinečného Zeměplošského slangu a v Mužích ve zbrani jsem tento odkaz spojený s varováním cítila velmi ostře.
Nejlepšími postavami se pro mě rychle stal Navážka s Potroublem - jejich vyvíjející se přátelství, dialogy, ale stejně tak samostatné projevy byly opravdu zábavné.

Kotě vs ještěrka

Neklid (Tomáš Klus)

$
0
0
Klusova tvorba se mi nepřestává líbit :)
*Přednastaveno*

Letní Shakespearovské slavnosti 2016

$
0
0
Není žádným tajemstvím, že dramata Williama Shakespeara chovám ve velké oblibě. Stejně tak chovám dlouholetý sen navštívit některé z představení letních Shakespearovských slavností pořádaných v Praze. Letos se mi toto přání splnilo a natěšenější než malé dítě na Štědrý den jsem usedala k Romeovi a Julii.


Režie: SKUTR ( Lukáš Trpišovský, Martin Kukačka)
Délka představení: 2 hodiny, 20 minut (s přestávkou)
Obsazení k nahlédnutí ZDE.



Scéna byla zajímavě (a moderně) řešená a v průběhu představení neprochází žádnou přestavbou, což jsem oceňovala - chápu, že mnohdy je nutné "změnit lokál", ale v některých představeních se to děje příliš často a to je únavné. Také mě zaujal prvek zrnkové kávy, který doprovázel celé představení a zastupoval nejeden předmět. Hudba byla naprosto dechberoucí a nejednou mě zamáčkla do sedačky a vyhnala emoce na ještě vyšší stupeň. Dokonale doplňovala dění na jevišti - byla zábavná i nebezpečná, smutná i radostná.
Představení se odehrává v duchu Shakespearovi mluvy (celá jsem se tetelila při poslechu úžasného překladu od Martina Hilského) a žádné výrazné změny jsem v něm nezaznamenala.
Líbilo se mi zapojení tanečníku - nejenže pozvedli estetickou stránku věci, ale spatřovala jsem v jejich rolích cosi metaforického (je možné, že mám příliš bujnou fantazii). Zdálo se mi, že symbolizují nekončící kolotoč života; nejen jako zrození a smrt, jak je známe, ale také "přerody a znovuzrození", které v životě prodělá každý člověk.


Nadmíru mě potěšilo, že se v představení objevily (pro mě) známé tváře z Klicperova divadla. Titulní roli Romea neztvárnil nikdo jiný než Jan Sklenář; mohu pouze chválit. Jeho projev nebyl nijak přehnaný nebo křečovitý, stejně jako vždy jsem mu věřila a byla jsem spokojená. Byl stejně dobře sklíčený jako bláznivě zamilovaný, moudrý a na druhé straně nekonečně pošetilý. Julii hrála ten večer Hanka Vágnerová a nemohu říct špatného slova - snad jen zajímavost, byla jsem překvapená tím, že má poměrně hrubý hlas. Julii ztvárnila dobře, dodala ji energii a živost, která pro mě v mnohých interpretacích chybí.
Druhou známou tváří byl Miroslav Zavičár, který zahrál hned několik rolí; měla jsem trochu strach, protože s jeho hradeckým projevem jsem ne vždy spokojena. Tady se ale neobjevilo žádné přehrávání nebo zbytečné pitvoření a moje obavy se tak nenaplnili.
Výraznými postavami byli Benvolio a Merkucio, Romeovi nejlepší přátelé. Byli velmi vtipní o tom není pochyb, ale na druhou stranu by mi nevadilo, kdyby ve svém předvádění polevili. Snad se mě to tolik dotýkalo proto, že Benvolio byl mnohem rozjetější než Merkucio a to pro mě jako pro velkou ctitelku předlohy bylo poněkud těžce stravitelné. Do třetice všeho dobrého a musím vychválit Tybalta (a jeho představitele). Tato postava dostává ve hře minimum místa a dokázal z něj vytěžit mnoho - vyjadřoval se jasně a úsečně mnohdy za něj více mluvil výraz jeho tváře a já tím byla naprosto unešená. Společně s otcem Julie, Kapuletem, tvořili jedinečné duo.
Oproti Tybaltovi měla mnoho prostoru chůva. Naďa Konvalinková dokázala vzbudit pocit, že tato role jí byla napsaná přímo na tělo. Povídala a povídala, přeskalovala od jednoho k druhému - bavila jednu stranu a uváděla tím do rozpaků nebo k šílenství tu druhou, byl to opravdu výkon.
Postava kněze/mnicha Vavřince přichází ke slovu až v druhé části hry a bylo mi to skoro líto, protože Saša Rašilov byl opravdu fenomenální. Intonačně se mu povedlo vtěstnat vtipy do Shakespearova rukopisu a ve spojení s jeho gestikulací a projevem to bylo neskutečné.
Paris pro mě byl postavou velmi zvláštně zahranou a dosud jsem nepřišla na to, co mělo být účelem/vtipem/posláním. Kapuletová mě nenadchla/neurazila a Montekovi měli velice málo prostoru, na kterém se obtížně projevovalo.

Suma sumárum? Jsem za to splněná přání upřímně nadšená a šťasná. Byla to výtečná podívaná, kterou každému doporučuji a doufám, že se na slavnosti zase vrátím.

Requiem pro panenku

$
0
0

http://www.s-antikvariat.cz/media/smetana/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/scanytri/asus_0042.jpg
Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (csfd.cz)
http://img.ceskatelevize.cz/program/porady/10591446886/foto09/01.jpg?1393603871
http://img.ceskatelevize.cz/program/porady/10591446886/foto09/04.jpg?1393603871
http://img.csfd.cz/files/images/film/photos/000/112/112632_544750.jpg?w700
Můj názor: K filmu mě přivedlo jeho vysoké hodnocení a také jistá (byť možná letmá) podobnost s Přeletem nad kukačním hnízdem.
Děj se přede mnou odvíjel velmi plynule a musela jsem mhouřit oči - tím spíše, že se film inspiroval skutečnými událostmi (především požárem). Doopravdy nikdy nepochopím, jak se mohou lidé, co mají svěřené do péče jiné - a tím spíše nesoběstačné osoby chovat tak nekonečně krutě... Z hereckých výkonů bych vyzvedla především Barboru Hrzánovou - myslím, že to je velmi nedoceněná herečka, má v sobě mnoho. Z hudebního podkresu mrazí.

Nevinná zrádkyně

$
0
0
http://neoluxor.cz/files/1/9788073819545.jpg
Autor: Alison Weir
Počet stránek: 424
Anotace: Skrze jímavý příběh jedné z nejtragičtějších postav tudorovské Anglie, mladičké "devítidenní královny" lady Jane Greyové, nahlížíme do doby krátce po smrti Jindřicha VIII. V prostředí plném intrik a vášnivých náboženských sporů, se Jana stává šachovou figurkou v mocenské hře svých urozených rodičů, kteří ji vženou do nešťastného manželství a donutí ji přijmout královskou korunu.



Můj názor: Historii chovám ve velké oblibě a snad proto jsem nelítostný čtenář knih s touto tematikou. Střetávají se u mě dvě nesmiřitelné touhy - přečíst si knihu, která není ryze odborná (a čtenář se ve víru jmen, dat a míst trochu nudí), ale zároveň ctí historické fakty a události; vím, že mi v tomto ohledu není lehké vyhovět. Styl psaní Alison Weirové mě oslovil od prvních řádků - velice se mi líbilo střídaní pohledů, které čtenáři rozšiřují obzory a oživují děj.
Ve své podstatě nemám knize co vytknout - bylo to velmi poutavé čtení, které příjemně ubíhalo. Autorka se držela doložených faktů a kde použila vlastní fantazie bylo to nenásilné a neměnilo to běh dějin. Jediným záporem byla přílišná rozvláčnost přibližně v polovině knihy, kde se děj točil pouze kolem Janiných myšlenek o Bohu, prázdného vzdoru a nesmyslného "trucování"; kromě toho, že to bylo příliš dlouhé pro její věk to bylo více než nepatřičné - bez ohledu na to, jak mohla být vzdělaná/inteligentní nebo vyspělá. Ke kritice mě také nutí "vystřízlivění" její matky v závěru knihy, myslím, že takoví lidé se nezmění.
Každopádně knihu vřele doporučuji -je to chytlavé, napínavé čtení. Ráda sáhnu po dalších titulech.
Viewing all 30639 articles
Browse latest View live